Jak aplikovat sádrové omítky a stěrky na stěny
Omítky a stěrky na bázi sádry se vám budou hodit při rekonstrukci i v novostavbách. Aplikovat se totiž dají na různé druhu podkladů. Díky sádře dokáží absorbovat přebytečnou vlhkost v místnosti a později ji opět uvolnit do ovzduší. Umožňují dosáhnout velmi hladkého povrchu nebo naopak aplikovat různé malířské techniky a plastické dekorace.
Jejich hlavní předností je rychlá aplikace, skvělý výsledný vzhled a pozitivní vliv na vnitřní prostředí. Níže najdete postupovat krok za krokem, jaké jsou výhody sádrových omítek oproti tradičním, a také jak si vybrat správný materiál podle typu podkladu.
Proč zvolit sádrové omítky?
- omítají se v jednom kroku bez použití štuku (narozdíl od klasických omítek)
- přirozeně regulují vlhkost díky sádře
- zajišťují delší stálost odstínu barev po vymalování
- není třeba je brousit
- díky hladkému povrchu se na nich nedrží prach
Jakou sádrovou omítku/stěrku si vybrat?
Rimano Glet XL je jemná tenkovrstvá sádrová stěrka určená pro povrchovou úpravu stěn a stropů. Skvěle se hodí na všechny druhy povrchů. Její výhodou je možnost ji aplikovat ve dvou vrstvách, tzv. z mokrého do mokrého. Využijete ji všude tam, kde požadujete dokonale hladký povrch. A poslouží i při celoplošném tmelení sádrokartonu v kvalitě Q4.
Pro drobné opravy stěn a při renovaci a výměně oken je ideální sádrová omítka Rimano UNI. Jedná se o rychloopravnou maltu, která se snadno ručně aplikuje a lze ji i kletovat. Je vhodná pro různé druhy podkladů (beton, pórobeton, cihelné zdivo apod.) a také ji lze využít jako podklad pro keramický obklad např. v koupelně či kuchyni.
Naopak při omítání větších ploch, zejména pórobetonu, oceníte Rimat 100 DLP – ručně i strojně zpracovatelnou lehčenou omítku, která má hlazený povrch.
Postup krok za krokem
- Krok 1-2: Zapravení dír a spár
- Krok 3-4: Stejnoměrná vrstva
- Krok 5: Směs nanášíme nerezovým hladítkem
- Krok 6: Shrnutí přebytečné směsi
- Krok 7: Vyjmutí omítníků
- Krok 8: Zapravení drážek
- Krok 9-10: Zahlazení drobných nerovností
- Krok 11: Navlhčení houbovým hladítkem
- Krok 12: Dorovnání stěny
Montáž probíhá v následujících krocích
Krok 1-2: Zapravení dír a spár
- Větší spáry a díry ve zdivu (např. ulomené hrany tvárnic) nejprve zaplníme sádrovou omítkou.
- Pokud zapravujeme i drážky instalací nebo větší prohlubně, necháme maltu před vlastním omítáním stěny cca 2 hodiny ztuhnout.
Krok 3-4: Stejnoměrná vrstva
- K dosažení stejnoměrné vrstvy omítky na stěně pomůže hlazený drát o ø 5 mm, který použijeme jako opakovaný omítník. Na stěnu ho připevníme sádrovou omítkou. Délku drátu přizpůsobíme výšce místnosti.
- V případě, že musíme omítkou dorovnávat křivost stěny, použijeme klasické omítníky jako u standardních omítek.
Krok 5: Směs nanášíme nerezovým hladítkem
- Směs nanášíme nerezovým hladítkem. V tomto kroku ještě nemusíme dbát na rovnoměrnost nanesené vrstvy. Rovinnosti dosáhneme rychleji a lépe „h“ latí taženou po omítnících.
Krok 6: Shrnutí přebytečné směsi
- Vedením „h“ latě po omítnících strhneme všechnu přebytečnou směs a doplníme ji tam, kde chybí.
Krok 7: Vyjmutí omítníků
- Po srovnání omítky „h“ latí (tedy hned po omítnutí pole mezi dvěma omítníky) vyjmeme omítníky ze stěny.
Krok 8: Zapravení drážek
- Drážku po omítníku zapravíme omítkou, pokud možno ze stejného míchání jako směs na stěně.
Krok 9-10: Zahlazení drobných nerovností
- Drobné nerovnosti omítky zahladíme fasádní špachtlí. Tu po stěně vedeme co nejvíce naplocho ke stěně. V tomto kroku by se z plochy neměl ubírat žádný materiál a špachtle by měla zůstat téměř čistá.
- Pro dodržení rovinnosti provádíme rovnání tahy do kříže (vodorovně a svisle), nikdy ne do oblouku. Pokud se na ploše objeví místa s nedostatkem směsi, opatrně je doplníme a srovnáme.
Krok 12: Dorovnání stěny
- Omítka po navlhčení uvolní jemnou sádru (sádrové mléko), kterou vyrovnáme všechny nerovnosti. Toto dorovnávání stěny provádíme fasádní špachtlí.
Tipy, na co si dát při použití sádrových omítek pozor
- Pokud by měla sádrová omítka přijít do kontaktu s ocelí, například u překladů, sloupů apod., musí být kov ošetřen základovou barvou proti vzniku rzi. Rez by mohla vystoupit na povrch omítky.
- V místě přechodu materiálů, např. beton – cihla, beton – pórobeton, ocel – zdivo, polystyren – zdivo, provedeme bandáž skelnou tkaninou (perlinkou) vloženou přímo do sádrové omítky.
- Cementové podklady, jako jsou např. jádrové omítky, musí být vyzrálé a dobře napenetrované (eliminace chemické reakce cementu a sádry).
- Při omítání stěn pracujeme vždy na protilehlých stěnách, abychom v rohu měli jednu plochu již pevnou. Roh provádíme stejně jako u napojení stěny se stropem.
- Pokud navlhčení omítky provedeme brzy nebo na omítku dáme moc vody, mohou se na povrchu objevit puchýře. Stačí chvíli počkat a potom povrch znovu srovnat fasádní špachtlí. Omítku již znovu nemáčíme!
- Dokud je omítka vlhká, je možné stěnu zbavit posledních nerovností, a to nasucho a téměř kolmo k povrchu vedenou špachtlí.
- Pokud před malováním dojde k poškození omítky, opravy provedeme sádrovou stěrkou Rimano Glet XL.