Vyhrajte materiál za 300 000 Kč!
👉🏻 Přihlaste se do Rekonstrukční výzvy.

Rozdělení desek na bázi sádry a jejich výhody

Sádrokartonové desky

Jde o deskový materiál, který je tvořen sádrovým jádrem a povrchovým papírovým kartonem. Základní surovinou pro výrobu desek Rigips je sádrovec a další příměsi a přísady, jako jsou např. skelná vlákna v případě protipožárních desek. Povrchový papír desek se liší ve své barvě, která rozděluje desky dle účelu použití. Rozměry a typy hran je možné vyrobit dle požadavků zákazníka.

Do této kategorie spadají desky RB(A)RBI(H2)RF(DF), RFI(DFH2), MA(DF) Activ´Air, MAI(DFH2) Activ´Air, RigiStabil(DFRIEH2) a Habito H(DFRIH2).

DF-protipožární deska,

H2-impregnovaná deska,

RI-mechanicky odolná deska.

Tyto desky jsou použitelné při kompletním systému suché výstavby v interiéru (příčky, nosné stěny, podhledy, předstěny, suché podlahy a obklady) a s omezením je možné rovněž využití v exteriéru – nutno volit desky RigiStabil (podhledy, obvodové stěny).

Konstrukční sádrokartonová deska RigiStabil (DFRIEH2) Activ‘Air®

 

Sádrovláknité desky

Jde o homogenní deskový výrobek, který je tvořen sádrovým jádrem v kombinaci s celulózovými vlákny. Tato deska nemá žádný povrchový papír, díky čemuž vykazuje vyšší únosnost pro obklady. Základní surovinou pro výrobu desek je opět sádrovec a další přísady. Deska je vždy impregnovaná a tedy vhodná i do prostředí se zvýšenou vlhkostí. Desky mají název Rigidur.

Tyto desky jsou použitelné při kompletním systému suché výstavby v interiéru (příčky, nosné stěny, podhledy, předstěny, suché podlahy a obklady) a s omezením je možné také využití v exteriéru – nutno volit desky RigiStabil (podhledy, obvodové stěny). Výhodou oproti běžným sádrokartonovým deskám je vyšší mechanická odolnost, což desku předurčuje zejména pro použití na nosných stěnách, suchých podlahách a všude, kde bude vyžadována mechanická odolnost konstrukce.

Sádrovláknitá deska Rigidur

 

Sádrové desky

Do této skupiny zahrnujeme:

Glasroc F Riflexohebná sádrová deska se skelnou výztuží. Deska je impregnovaná.

Glasroc F Riduritspeciální sádrovláknitá deska se skelnou výztuží.

Glasroc Hdeska tvořena sádrovým jádrem, které je zesílené skelnými vlákny. Na povrchu desky je bleděmodrá skelná rohož s vodoodpudivou povrchovou úpravou. Deska neobsahuje žádné organické komponenty, což zabraňuje vzniku plísní. Deska je dále impregnovaná.

 

Na co jsou tyto desky použitelné:

Glasroc F Riflex – obloukové konstrukce, kde je zapotřebí ohýbat desky.

Glasroc F Ridurit – požární šachtové stěny a obklady ocelových prvků.

Glasroc H – suchá výstavba (příčky, podhledy a předstěny) do extrémně vlhkého prostředí, kde je až 100 vzdušná vlhkost.