Vyhrajte materiál za 300 000 Kč!
👉🏻 Přihlaste se do Rekonstrukční výzvy.

226 292 224 / Zaslat dotaz

technická podpora Po—Pá: 7:30—17:00

Jak instalovat provětrávanou fasádu Glasroc X?

Systém provětrávané fasády Glasroc X v sobě kombinuje nejmodernější materiály skupiny Saint-Gobain: divize Rigips, Isover a Weber.
Přináší vysoce výkonné, zdravé a udržitelné řešení pro zateplení objektu s dlouhou životností. Je ideálním řešením pro novostavby i rekonstrukce.

Co všechno potřebujeme k instalaci provětrávané fasády?

větrací profily
nosné konzole
samovrtné šrouby 421 LB 
samovrtné nerezové šrouby např. Hilti S-AD01S
kotevní techniku (dle doporučení výrobce)
hliníkové profily L + T
fasádní PVC profily
výztužnou tkaninu
difuzně otevřenou fólii

Krok 1: Kotvení nosných konzol podkonstrukce

  1. Nosné konzole kotvíme do obvodové konstrukce podle montážního schématu / statického výpočtu. Druh kotvení volíme podle doporučení výrobce kotevní techniky. Pro každý svislý profil použijeme min. jednu pevnou konzolu, ostatní mohou být kluzné (užší).

Krok 2: Vložení tepelné izolace

  1. Pro zateplení použijeme minerální izolaci Isover Fassil / Multimax 30 s dodatečným překrytím difuzně otevřenou fólií. Izolaci kotvíme talířovými hmoždinkami podle doporučeného schématu. Viz konstrukční detaily – brožura str. 18-20. Zateplení soklu je provedeno formou kontaktního zateplovacího systému do výšky min. 300 mm, např. deskami Isover EPS Sokl 3000.

Krok 3: Připevnění svislých profilů

  1. Na nosné konzole připevníme hliníkové profily L a T pomocí samovrtných nerezových šroubů rozměru 5,5 x 19 mm např. Hilti S-AD01S. Při připevnění profilů dbáme na doporučenou velikost provětrávané mezery.

Krok 4: Kompletace podkonstrukce

  1. Před instalací desek zkompletujeme podkonstrukci provětrávané fasády podle montážního schématu. Připevníme pomocné profily v oblasti okenních a dveřních otvorů. Větrací profil připevníme ke svislým profilům šrouby LB 3,5 x 9,5 mm.

Krok 5: Instalace desek Glasroc X

  1. Na profily připevníme desky Glasroc X vodorovně pomocí samovrtných fasádních šroubů se zápustnou hlavou GX 4,8 x 32. Maximální rozteč šroubů je 150 mm. Vzdálenost šroubů od hrany desky je nejméně 15 mm. Hlavy šroubů by měly být v rovině s povrchem desky, aniž by došlo k protržení povrchové vrstvy desky a poškození jádra. Svislé spáry desek jsou připevněny na profily T. V rozích a koutech je volný konec desky od posledního svislého profilu max. 250 mm. Ve všech případech musí být hrana desky podložena profilem viz konstrukční detaily – brožura str. 18-20. V oblasti otvorů provedeme opláštění tak, aby spáry desek nevycházely z rohu otvoru. Svislé a vodorovné spáry musí být ve vzdálenosti min. 150 mm od rohu otvoru. Podkladní konstrukce v oblasti otvorů nesmí zatěžovat opláštění, musí být vynesena do nosné stěny.
    Dilatační spáry se provádí u ploch nad 60 m2 nebo každých 10 m svislou spárou (vedle nezbytných konstrukčních spár budovy nebo spár nutných vzhledem ke změnám velikosti fasádních celků). Stejně možné je v těchto případech vytvoření vodorovných spár. Ve svislém směru je nutné respektovat dilatační potřeby nosných profilů. Dilatační spára se osadí fasádním dilatačním profilem.

Krok 6: Tmelení příčných spár a penetrace desek

  1. Příčné svislé spáry mezi deskami tmelíme práškovým tmelem Vario H. Po vyzrání tmelu desky napenetrujeme podkladním nátěrem weberpodklad A.

Krok 7: Vyztužení spár, rohů a koutů

  1. Spáry desek v dalším kroku přetmelíme lepící stěrkovou hmotou webertherm flex s vloženým pásem výztužné tkaniny šíře 150 mm. Pro vyztužení rohů a koutů použijeme profily s integrovanou síťovinou. Pro zabránění vzniku trhlin v rozích otvorů umístíme diagonálně pásy výztužné tkaniny o rozměru min. 20 x 40 cm.

Krok 8: Aplikace základní vrstvy

  1. Na desky aplikujeme celoplošně základní vrstvu lepící stěrkové hmoty webertherm flex s vloženou sklovláknitou výztužnou tkaninou s plošnou hmotností min. 160 g/m2 např. webertherm 131. Jednotlivé pásy tkaniny napojíme s minimálním překrytím 10 cm.

Krok 9: Penetrace pod omítku

  1. Na dostatečně vyzrálou základní vrstvu naneseme fasádním válečkem podkladní nátěr weberpas poklad UNI pro tenkovrstvé omítky Weber. Barevný odstín podkladního nátěru volíme podle odstínu následně použité pastovité omítky.

Krok 10: Nanášení omítky

  1. Po proschnutí podkladního nátěru, zpravidla nejdříve po 24 hodinách, naneseme tenkovrstvou pastovitou omítku weberpas aquaBalance. Doporučuje se pouze použití odstínů s koeficientem HBW minimálně 25.
  2. Omítku nanášíme na podklad nerezovým hladítkem na sílu vrstvy danou velikostí zrna. Omítku je třeba napojovat ještě před jejím zavadnutím takzvaně „do živého“. Ucelené plochy provádíme bez přerušení. Strukturu vytváříme plastovým hladítkem ihned po nanesení. Tahy hladítkem musí být stejnoměrné v celé ploše, zvláště v místech koutů, úrovní podlážek lešení apod.

Video návod: Jak na instalaci provětrávané fasády Glasroc X

Související články

Jak na rychle tuhnoucí vyrovnávací podsyp pro suché podlahy

Jak na rychle tuhnoucí vyrovnávací podsyp pro suché podlahy

Správně vyrovnaný podklad je alfou a omegou kvalitní podlahové konstrukce. Abychom omezili mokré…

Více
Jak instalovat provětrávanou fasádu Glasroc X?

Jak instalovat provětrávanou fasádu Glasroc X?

Systém provětrávané fasády Glasroc X v sobě kombinuje nejmodernější materiály skupiny Saint-Gobain:…

Více
Jak na aplikaci Skelné Habito® pásky a tmelení pomocí válečku

Jak na aplikaci Skelné Habito® pásky a tmelení pomocí válečku

Vysokopevnostní Skelná páska Habito® je dvouvrstvá páska s výraznými mechanickými vlastnostmi a…

Více

Zeptejte se nás

Jsme tu pro vás, rádi vám pomůžeme či poradíme.

Využijte zákaznickou linku
226 292 224
Zašlete nám dotaz

Najít řemeslníka nebo realizační firmu

Vyberte si z certifikovaných realizátorů.

Nejbližší prodejní místo RIGIPS

Vybrali jste nebo potřebujete poradit? U nejbližšího prodejce RIGIPS vás rádi uvidí.