fbpx

Jak na opláštění šikmých a vodorovných ploch v podkroví?

Podkrovní místnosti mají jistě svůj půvab a romantiku. Atypické prostory, které nám díky šikmým stěnám v podkroví vznikají, poskytují zajímavá řešení místnosti.

Pokud se chystáte přeměnit dosud nevyužitý půdní prostor nebo plánujete novostavbu se šikmou střechou, je sádrokarton pro výstavbu v podkroví přímo ideální stavební materiál. Díky sádrokartonu, kvalitním izolacím a střešním oknům můžete v podkroví vytvořit velmi útulný a funkční obytný prostor.

Plánujete střešní okno v podkroví? Přečtěte si i návod, jak na opláštění střešních oken.

Styk šikmých ploch

V případě styku šikmých ploch se postup výstavby podkonstrukce a opláštění sádrokartonovými deskami nijak nemění. Důležité je, aby ve styku šikmých ploch bylo napojení jednotlivých dílů parozábrany spojité, těsné. K napojení jednotlivých dílů parozábrany použijeme k tomu určené lepicí pásky výrobců parotěsných izolací (např. pásku Isover Vario ® KB1). Připravili jsme pro vás návod, jak na opláštění v místě styku šikmin.

Varianta 1: podkonstrukce z R-CD profilů na krokvových závěsech
Varianta 2: podkonstrukce z R-CD profilů na stavěcích třmenech
Varianta 3: podkonstrukce z dřevěných latí

Co všechno potřebujeme ke stavbě podkroví:

Materiál na opláštění:

Sádrokartonové desky RB (A) 12,5 mm – pokud není dáno projektem jinak
Spárovací tmel (Rifino Top)
Minerální izolaci (např. Isover Unirol Profi) a parozábranu (Isover KM Duplex UV + systémové pásky a tmel)

Nejste si jisti, kolik materiálu budete potřebovat a kde ho nakoupit?
Spočítejte si materiál pro stavbu podkroví v naší kalkulačce.

 

Varianta 1: podkonstrukce z R-CD profilů na krokvových závěsech

Krok 1: Příprava

 1. Abychom podkonstrukci akusticky oddělili od nosných zdí, nalepíme na obvodový profil R-UD pěnové napojovací těsnění.

Krok 2: Montáž R-CD a R-UD profilů

 1. Po obvodě (na štítových zdech) před montáží R-CD profilů připevníme obvodový R-UD profil v rozteči max. 800 mm.
 2. Krokvové závěsy zaoblené přišroubujeme kolmo zboku krokve dvojicí vrutů do svislých závěsů typu FN 4, 8 x 35 mm. Rozteč krokvových závěsů pro R-CD profily je max. 500 mm.
 3. R-CD profily nastavíme pomocí spojovacích kusů pro R-CD profily. Sousední napojení vystřídáme minimálně o šířku desky (min. 1250 mm).
 4. Shodně jako v šikmé části podkroví připevníme i ve vodorovné části nosnou podkonstrukci z R-CD profilů. Rozteč montážních R-CD profilů je i zde max. 500 mm.
 5. Pomocí výlisku na krokvovém závěsu zajistíme profil R-CD ve stabilní poloze (obr. 7).

Krok 3: Vložení izolace

 1. Po montáži podkonstrukce vložíme tepelnou izolaci z minerálních vláken.
 2. Parozábranu přichytneme na terče z oboustranné lepicí pásky. Parozábrana musí být spojitá. Spoje parozábrany se provádí systémovou páskou pro parozábrany. Napojení na navazující konstrukce se provádí systémovým tmelem.
 3. Pozn.: V místech, kde montáž příček probíhá dříve než montáž podkroví, je nutné nezapomenout založit parozábranu po obvodu příčky před její samotnou montáží.

Krok 4: Montáž sádrokartonových desek

 1. Sádrokartonové desky tl. 12,5 mm osazujeme zásadně podélnou hranou kolmo ke směru montážních profilů. Při opláštění zachováváme zásadu převazování spár alespoň o jednu vzdálenost mezi profily (spáry nesmějí tvořit kříž). Sádrokartonové desky připevňujeme k podkonstrukci samořeznými šrouby typu TN. Vzdálenost šroubů na stropech a šikmých částech opláštění je max. 170 mm (min. 20ks/m2).

Krok 5: Dokončovací práce

 1. Hlavy šroubů a spáry mezi sádrokartonovými deskami zatmelíme. Hlavičky šroubů pomocí špachtle a spáry pomocí nerezového hladítka. Spáry desek se vyztuží skelnou pásku vloženou do vrstvy tmelu.
 2. Přechod vodorovné, šikmé a svislé plochy doporučujeme opatřit výztužnou páskou Habito Flex. Díky svému kopolymerovému jádru přenáší pnutí v konstrukci a tím zabraňuje praskání. Tímto způsobem je možné ošetřit rohy, kouty i napojení na stěny.

Varianta 2: podkonstrukce z R-CD profilů na stavěcích třmenech

Krok 1: Vložení izolace

 1. Mezi krokve vložíme tepelnou izolaci z minerálních vláken.

Krok 2: Aplikace parozábrany a příprava profilů

 1. Parozábranu připevníme sponkovačkou na krokve. Parozábrana musí být spojitá. R-UD profily podlepíme napojovacím pěnovým těsněním a připevníme k navazujícím konstrukcím. Do zdiva je kotvíme pomocí plastových natloukacích hmoždinek v rozteči max. 800 mm, do sádrokartonových konstrukcí pomocí vrutů typu FN 4,8 x 35 mm v místě profilu konstrukce.

Krok 3: Montáž profilů a dokončení

 1. Stavěcí třmeny přišroubujeme ke krokvím dvěma vruty typu FN 4,8 x 35 mm. Rozteč montážních R-CD profilů je max. 500 mm. Stejná rozteč R-CD profilů je i ve vodorovné části podkroví.
 2. R-CD profily nasuneme do R-UD profilů a přišroubujeme je ke stavěcím třmenům dvěma samovrtnými šrouby do plechu typu LB 3,5 x 9,5 mm.
 3. V případě potřeby nastavíme R-CD profily pomocí spojovacích kusů pro R-CD profily. Napojení sousedních profilů vystřídáme min. o šířku desky. Po montáži podkonstrukce provedeme opláštění sádrokartonovými deskami Rigips. Postupujeme stejně jako v případě Varianty 1: podkonstrukce z R-CD profilů na krokvových závěsech (Krok 4 a 5).

Varianta 3: podkonstrukce z dřevěných latí

Dřevěné latě použité pro podkonstrukci musí být vyschlé. Pro zajištění optimální funkce montované konstrukce je nutné použít dřevěné latě odpovídající kvality:

 • Vlhkost řeziva je max. 18 %, lépe 15 % (přirozenou cestou vyschne řezivo až za cca 7 let).
 • Vhodné řezivo musí být rovné a pokud možno bez suků.

Místo řeziva, které nesplňuje výše uvedené parametry, je vhodnější použít systémové R-CD profily. Dosáhneme tak optimální kvality sádrokartonové konstrukce. Rozteč dřevěných latí je max. 500 mm. V případě podkonstrukce z dřevěných latí můžeme umístit parozábranu jak pod latěmi, tak i na latích.

S ohledem na vlastnosti dřeva je doporučeno dřevěné latě naimpregnovat některým přípravkem proti plísním a dřevokazným houbám.

Krok 1: Montáž podkonstrukce

 1. Podkonstrukci z dřevěných latí upevňujeme ke krokvím nebo kleštinám samořeznými šrouby ∅ 5mm a délky min. 90 mm. Pro vzdálenost krokví do 850 mm je možno použít latě o průřezu 50/30 mm, pro větší vzdálenost krokví (max. však 1 000 mm) latě o průřezu 60/40 mm.
 2. Při nerovnostech na krokvích vyrovnáme podkonstrukci z latí podložením nebo připevníme latě pomocí stavěcích třmenů. Stavěcí třmeny přišroubujeme ke krokvím dvojicí vrutů typu FN.

Krok 2: Opláštění sádrokartonovými deskami a dokončení

 1. Po montáži podkonstrukce, vložení tepelné izolace a aplikaci parozábrany provedeme opláštění sádrokartonovými deskami Rigips a zatmelení. Postupujeme stejně jako v případě Varianty 1: podkonstrukce z R-CD profilů na krokvových závěsech (Krok 4 a 5).

Nejbližší prodejní místo RIGIPS

Vybrali jste nebo potřebujete poradit? U nejbližšího prodejce RIGIPS vás rádi uvidí.

Najít řemeslníka nebo realizační firmu

Vyberte si z certifikovaných realizátorů.

Zeptejte se nás

Jsme tu pro vás, rádi vám pomůžeme či poradíme.

Zašlete nám dotaz
nebo využijte zákaznickou linku
226 292 224