fbpx

Jak na opláštění šikmých a vodorovných ploch v podkroví?

Podkrovní místnosti mají jistě svůj půvab a romantiku. Atypické prostory, které nám díky šikmým stěnám v podkroví vznikají, poskytují zajímavá řešení místnosti.

Pokud se chystáte přeměnit dosud nevyužitý půdní prostor nebo plánujete novostavbu se šikmou střechou, je sádrokarton pro výstavbu v podkroví přímo ideální stavební materiál. Díky sádrokartonu, kvalitním izolacím a střešním oknům můžete v podkroví vytvořit velmi útulný a funkční obytný prostor.

Přečtěte si i návod, jak na opláštění střešních oken.

Styk šikmých ploch

V případě styku šikmých ploch se postup výstavby podkonstrukce a opláštění sádrokartonovými deskami nijak nemění. Důležité je, aby ve styku šikmých ploch bylo napojení jednotlivých dílů parozábrany spojité, těsné. K napojení jednotlivých dílů parozábrany použijeme k tomu určené lepicí pásky výrobců parotěsných izolací (např. pásku Isover Vario ® KB1).

Co všechno potřebujeme ke stavbě podkroví:

(Pokud si zvolíme podkonstrukci z R-CD profilů na krokvových závěsech.)

Materiál na stavbu příčky:

Sádrokartonové desky RB (A) 12,5 mm – pokud není dáno projektem jinak
Spárovací tmel (Rifino Top)
Minerální izolaci (např. Isover Unirol Profi) a parozábranu (Isover KM Duplex UV + systémové pásky a tmel)

Nejste si jisti, kolik materiálu budete potřebovat a kde ho nakoupit?
Spočítejte si materiál pro stavbu podkroví v naší kalkulačce.

 

Krok 1: Příprava

 1. Abychom podkonstrukci akusticky oddělili od nosných zdí, nalepíme na obvodový profil R-UD pěnové napojovací těsnění.

Krok 2: Montáž R-CD a R-UD profilů

 1. Po obvodě (na štítových zdech) před montáží R-CD profilů připevníme obvodový R-UD profil v rozteči max. 800 mm.
 2. Krokvové závěsy zaoblené přišroubujeme kolmo zboku krokve dvojicí vrutů do svislých závěsů typu FN 4, 8 x 35 mm. Rozteč krokvových závěsů pro R-CD profily je max. 500 mm.
 3. R-CD profily nastavíme pomocí spojovacích kusů pro R-CD profily. Sousední napojení vystřídáme minimálně o šířku desky (min. 1250 mm).
 4. Shodně jako v šikmé části podkroví připevníme i ve vodorovné části nosnou podkonstrukci z R-CD profilů. Rozteč montážních R-CD profilů je i zde max. 500 mm.
 5. Pomocí výlisku na krokvovém závěsu zajistíme profil R-CD ve stabilní poloze (obr. 7).

Krok 3: Vložení izolace

 1. Po montáži podkonstrukce vložíme tepelnou izolaci z minerálních vláken.
 2. Parozábranu přichytneme na terče z oboustranné lepicí pásky. Parozábrana musí být spojitá. Spoje parozábrany se provádí systémovou páskou pro parozábrany. Napojení na navazující konstrukce se provádí systémovým tmelem.
 3. Pozn.: V místech, kde montáž příček probíhá dříve než montáž podkroví, je nutné nezapomenout založit parozábranu po obvodu příčky před její samotnou montáží.

Krok 4: Montáž sádrokartonových desek

 1. Sádrokartonové desky tl. 12,5 mm osazujeme zásadně podélnou hranou kolmo ke směru montážních profilů. Při opláštění zachováváme zásadu převazování spár alespoň o jednu vzdálenost mezi profily (spáry nesmějí tvořit kříž). Sádrokartonové desky připevňujeme k podkonstrukci samořeznými šrouby typu TN. Vzdálenost šroubů na stropech a šikmých částech opláštění je max. 170 mm (min. 20ks/m2).

Krok 5: Dokončovací práce

 1. Hlavy šroubů a spáry mezi sádrokartonovými deskami zatmelíme. Hlavičky šroubů pomocí špachtle a spáry pomocí nerezového hladítka. Spáry desek se vyztuží skelnou pásku vloženou do vrstvy tmelu.
 2. Přechod vodorovné, šikmé a svislé plochy doporučujeme opatřit výztužnou páskou Habito Flex. Díky svému kopolymerovému jádru přenáší pnutí v konstrukci a tím zabraňuje praskání. Tímto způsobem je možné ošetřit rohy, kouty i napojení na stěny.

Nejbližší prodejní místo RIGIPS

Vybrali jste nebo potřebujete poradit? U nejbližšího prodejce RIGIPS vás rádi uvidí.

Najít řemeslníka nebo realizační firmu

Vyberte si z certifikovaných realizátorů.

Zeptejte se nás

Jsme tu pro vás, rádi vám pomůžeme či poradíme.

Zašlete nám dotaz
nebo využijte zákaznickou linku
226 292 224