226 292 224 / Zaslat dotaz

technická podpora Po—Pá: 7:30—17:00

Rekonstrukce koupelny

Je čas na změnu koupelny? Dvojnásob to platí v případě bytového jádra v panelovém domě.

Současnému standardu bydlení staré koupelny nevyhovují nejen dispozičně a esteticky, často negativně ovlivní tvář bytu i mimo samotnou koupelnu. Do bytového jádra se „musí vejít“ pračka; nevhodné a nefunkční nebo značně opotřebené jsou často i zařizovací předměty. Pusťte se proto do rekonstrukce ještě dnes. Na rekonstrukci bytového jádra a koupelny se skvěle hodí systémy suché výstavby Rigips vysokopevnostní impregnované sádrokartonové desky Habito® H.

 • Sádrokarton nezatíží nosnou konstrukci víc než původní bytové jádro
 • Jednoduchý projekt proto ani nevyžaduje statický výpočet
 • Při dodržení správných montážních postupů překvapí nová koupelna rychlostí výstavby a moderním vzhledem

TIP: Pro lehké příčky použijte raději systémové ocelové zárubně. Jsou totiž rozměrově připraveny pro přesnou skladebnou tloušťku příčky. V koupelně byste neměli zapomenout na elektrické ochranné pospojení všech kovových součástí, kterých by se uživatel mohl dotknout, tedy i zárubní.

Trubní vedení je nutné pružně odizolovat jak od opláštění, tak i od průchodů skrz stojiny (R-CW profily), aby bylo zabráněno vyzařování hluku proudící kapaliny do místností. Přečtěte si také, jaké zásady dodržet při lepení obkladů na sádrokarton a jak vybrat flexibilní lepidlo.

Co všechno potřebujeme k rekonstrukci bytového jádra:

Nejste si jisti, kolik materiálu budete potřebovat a kde ho nakoupit?
Spočítejte si materiál pro stavbu příček v koupelně v naší kalkulačce.

 

Krok 1: Příprava

 1. Po vybourání a vyklizení původního bytového jádra a zařízení kuchyně zůstanou zachována jen svislá instalační vedení a vzduchotechnické průduchy (tzv. stoupačky).
 2. Vyměříme polohy jednotlivých příček na podlahu. Při vyměřování je nutno zohlednit tloušťku opláštění (kóty ve výkresu značí tloušťky celé příčky, tj. pro založení vyměřujeme polohu profilů R-UW).

Krok 2: Montáž profilů

 1. Nakrátíme horizontální profil R-UW. V případě potřeby můžeme použít i zbytky profilů.
 2. Profily R-UW před jejich osazením podlepíme pěnovým napojovacím těsněním. Stejně postupujeme u svislých profilů R-CW navazujících na zdivo.
 3. Obvodové profily připevňujeme k betonovým konstrukcím pomocí plastových natloukacích hmoždinek průměru 6 mm ve vzájemné rozteči max. 800 mm.
 4. Profil R-UW na strop montujeme až po osazení obvodového profilu R-CW na stěnu.
 5. Před připevněním profilu R-UW na strop nasuneme mezi podlahový a stropní profil R-UW první svislou stojinu (profil R-CW), zkontrolujeme svislost budoucí příčky pomocí přiložené vodováhy a označíme správnou polohu horního profilu R-UW na nosném stropu.
 6. Připevnění horního profilu R-UW provedeme obdobně jako na podlaze.
 7. Nárožní profily R-CW, stejně jako profily R-CW u zárubní nebo profily R-CW, nesoucí instalační držáky, je vhodné fixovat k profilům R-UW pomocí samořezných šroubů do plechu typu LB délky 9,5 mm.
 8. Profily R-CW (stojiny) zkrátíme na délku o 10 až 15 mm kratší, než je vzdálenost mezi podlahovým a stropním profilem R-UW. R-CW Profily, kromě případů popsaných v předchozím bodě, zůstávají v profilech R-UW volně nasunuty (bez vzájemného sešroubování!).

Krok 3: Kotvení zařizovacích předmětů

 1. Ke kotvení umyvadla použijeme k tomu určený držák ze sanitárního programu. Stejným způsobem kotvíme i vyústění vanové baterie nebo jiných armatur.
 2. Pro kotvení těžkých zařizovacích předmětů lze alternativně použít výdřevu z fošen. Fošnu je nutné slícovat přesně do úrovně podkonstrukce. Nicméně do desek Habito® H lze např. horní skříňky kuchyňské linky kotvit i bez výdřevy, pouhými vruty do dřeva Ø 5mm.

Krok 4: Opláštění sádrokartonovými deskami a dokončení

 1. Desku Habito® H lze formátovat nejlépe za pomoci ponorné okružní pily s vodící lištou a odsáváním. Formátovat desku Habito® H za pomoci nože s odlamovacím ostřím lze rovněž, ale díky značné pevnosti desky jen velmi obtížně.
 2. Rozteč svislých profilů R-CW (stojin) činí max. 625 mm, pro kotvení umyvadla nebo vodovodních baterií je nutné použít příslušný držák ze sanitárního programu. Držák umyvadla je nutné montovat s náležitou přesností, aby jeho líc těsně doléhal k rubu následně montované desky Habito® H.
 3. K připevnění desek Habito® H na připravenou konstrukci z R-CW profilů použijeme elektrický šroubovák. Desky Habito® H šroubujeme speciálními šrouby Habito UMN 3,5 x 25 mm.
 4. Sádrokartonové desky šroubujeme výhradně do svislých profilů R-CW, ve vzájemné rozteči šroubů max. 250 mm.
 5. Minimální přířez desky Habito® H činí na výšku alespoň 400 mm.
 6. V ideálním případě desky opláštění nestavíme na podkladní podlahu, ale podložíme je tak, aby podlahy vznikla spára, která bude následně zatmelena spárovacím tmelem Rifino Top, tak docílíme ideální neprůzvučnost konstrukce a zabráníme i vzniku případných drobných prasklin ve spárách mezi jednotlivými deskami.
 7. Speciální držák použijeme i pro vyústění vodovodních baterií nebo rohových ventilů, tím zajistíme v budoucnosti možnost v případě potřeby baterii či rohový ventil zašroubovat nebo po letech i vyšroubovat při potřebě jejich výměny.
 8. Otvory v deskách pro vyústění instalací provedeme např. vrtačkou, za pomoci speciálního vykružováku.
 9. Po provedení instalačních rozvodů v dutině příčky vložíme do dutiny minerální izolaci. Dbáme při tom, aby izolace nebyla v příčce nadmíru zmáčknutá a aby vyplnila celou volnou plochu příčky.
 10. Následně opláštíme druhou stranu koupelnové příčky deskami Habito® H, do kterých je nutné provést otvory pro všechna instalační vyústění.
 11. V opláštění Habito® H vyřízneme otvor pro instalační dvířka k zajištění přístupu do instalační šachty.
 12. Do tohoto otvoru vsadíme instalační dvířka a pomocí šroubů TB 3,5 x 25 mm je připevníme k ostění z desek Habito® H. V případě, že dvířka budou opatřena keramickým obkladem, měla by být k tomuto účelu uzpůsobena.
 13. Plochy ostřikované vodou opatříme hydroizolačním nátěrem vč. vložení hydroizolační pásky do koutů ostřikovaných ploch
 14. Následně keramický obklad nalepíme pomocí flexibilního lepidla na opláštění deskami Habito® H. Lze použít jakýkoliv běžný formát obkladu o max. plošné hmotnosti do 30 kg/m2 a to už na jednoduché opláštění deskami Habito® H a na standardní rozteč stojin R-CW 625 mm.

Nejbližší prodejní místo RIGIPS

Vybrali jste nebo potřebujete poradit? U nejbližšího prodejce RIGIPS vás rádi uvidí.

Najít řemeslníka nebo realizační firmu

Vyberte si z certifikovaných realizátorů.

Zeptejte se nás

Jsme tu pro vás, rádi vám pomůžeme či poradíme.

Zašlete nám dotaz
nebo využijte zákaznickou linku
226 292 224

Související články

Jak na montáž akustické předstěny a tím docílit skvělého odhlučnění stěny i celého bytu?

Jak na montáž akustické předstěny a tím docílit skvělého odhlučnění stěny i celého bytu?

Hluk od sousedů nebo z vedlejší místnosti vás již trápit nemusí. Se zvukovou izolací vám pomůže…

Jak na montáže kazetových podhledů pro hranu A a E

Jak na montáže kazetových podhledů pro hranu A a E

Kazetové podhledy Rigips uspokojí nejvyšší nároky na estetiku, akustiku, mechanickou odolnost a…

Jak na tmelení sádrokartonu bez broušení

Jak na tmelení sádrokartonu bez broušení

Jsou-li na tmelený povrch kladeny zvýšené nároky, jsou nutná dodatečná opatření překračující…