226 292 224 / Zaslat dotaz

technická podpora Po—Pá: 7:30—17:00

Rekonstrukce koupelny

Ne každý má možnost pořídit zbrusu nové bydlení dle svých představ. Mnozí vsadí na starší byt nebo dům, který potřebuje rekonstrukci. Jako první často přichází na řadu právě koupelna. Zjistěte jak na rekonstrukci koupelny ze sádrokartonu Habito® H rychle a jednoduše.

V našem případě jsme se vrhli na rekonstrukci bytového jádra, kde koupelna potřebovala rychlý zásah. Na rekonstrukci bytového jádra je právě systém suché výstavby ideální, protože nezatíží nosnou konstrukci víc než původní jádro. Navíc se jedná se o jednoduchý projekt, který nepotřebuje statický výpočet a při dodržení montážních postupů je nová koupelna hotová raz dva.

TIP: Pro lehké příčky použijte raději systémové ocelové zárubně. Jsou totiž rozměrově připraveny pro přesnou skladebnou tloušťku příčky. V koupelně byste neměli zapomenout na elektrické ochranné pospojení všech kovových součástí, kterých by se uživatel mohl dotknout, tedy i zárubní.

Trubní vedení je nutné pružně odizolovat jak od opláštění, tak i od průchodů skrz stojiny (R-CW profily), aby bylo zabráněno vyzařování hluku proudící kapaliny do místností. Přečtěte si také, jaké zásady dodržet při lepení obkladů na sádrokarton a jak vybrat flexibilní lepidlo nebo na kolik taková rekonstrukce koupelny nebo přímo bytového jádra může vyjít.

Zhlédněte montážní návod a zjistěte více o rekonstrukci koupelny pomocí desky Habito® H:

Na rekonstrukci potřebujeme následující materiál:

• vysokopevnostní sádrokartonové desky Habito® H;
• kovové tenkostěnné R-CW profily a R-UW profily;
• spárovací tmel Rifino Top nebo spárovací tmel MAX, popř. pastový tmel ProMix Mega;
napojovací pěnové těsnění;
natloukací hmoždinky;
šrouby na desky Habito® H typu UMN 3,5 x 25 mm;
• páska na vyztužení rohů a koutů Habito® Flex;
• minerální izolace Isover Piano;
• instalační držáky WC, umyvadla a baterií;
šrouby TB 3,5 x 25 mm
• hydloizolační hmota Weber Akryzol
• vodotěsná páska weber-BE 14;
• libovolný obklad o max. plošné hmotnosti do 30 kg/m2.

Nejste si jisti, kolik materiálu budete potřebovat a kde ho nakoupit?
Spočítejte si materiál pro stavbu příček v koupelně v naší kalkulačce.

 

Krok 1: Zaměření

 1. Po vybourání a vyklizení původní koupelny v bytovém jádře zůstala jen svislá konstrukce instalačního vedení a vzduchotechnické průduchy tzv. stoupačky. Prvním krokem výstavby je zaměření. Vyznačte si, kde budou nové příčky stát pomocí křížového laseru nebo brnkačky. Při zaměřování je nutné brát ohledy na tloušťku opláštění. Zvolenou polohu řádně označte tužkou každého půl metru.

Krok 2: Příprava a montáž vodorovných profilů R-UW na podlahu

 1. Profil R-UW si změříme a dle potřeby zkrátíme nůžkami na plech. Následně se osadí vodorovné R-UW podlepené napojovacím pěnovým těsněním na podlahu. Profil připevníme pomocí plastových natloukacích hmoždinek průměru 6 mm ve vzájemné rozteči max. 800 mm. Délku hmoždinky volíme v závislosti na kvalitě a druhu podkladu. Profil R-UW na strop montujeme až po osazení obvodového profilu R-CW na stěnu.

Krok 3: Připevnění svislých profilů R-CW

 1. Na svislé navazující konstrukce se stejným způsobem připevní profily R-CW.
  Před připevněním profilu R-UW na strop nasuneme mezi podlahový a stropní profil R-UW první svislou stojinu (profil R-CW), zkontrolujeme svislost budoucí příčky pomocí přiložené vodováhy a označíme správnou polohu horního profilu R-UW na nosném stropu. Nakonec se stejným způsobem připevní na strop profily R-UW. Tím je definitivně určena poloha příčky.

Krok 4: Vložení svislých stojin

 1. Do vodorovných profilů R-UW vložíme svislé profily R-CW. Ty musí být vloženy do vodorovného profilu volně s vůlí cca 10 až 15 mm.

Krok 5: Instalace držáku pro umyvadlo a WC

 1. Pro instalaci umyvadla připevníme do požadované polohy mezi stojiny instalační držáky ze sanitárního programu. Nutné je jejich přesné slícování s rubem opláštění. Pro umyvadlo lze alternativně použít výdřevu z fošny, které je ošetřené přípravkem proti hnilobě a dřevokazným houbám. Roznášecí fošna musí mít min. šířku odpovídající výšce montážní příruby umyvadla a řádně vetknuta do přilehlých R-CW profilů.
  Těžká konzolová zatížení (např. závěsné WC mísy a bidety) musí být zásadně upevňována do UA profilů příčky, prostřednictvím speciálních nosných konstrukcí. Vždy je nutné, aby tyto stojany přenášely rovněž reakci v místě opření spodní hrany zařizovacího předmětu, proto musí být správně namontovány (orientace, těsná poloha vůči rubu opláštění). UA profily musí být vždy použity včetně připojovacích úhelníků.
  Nicméně do desek Habito® H lze např. skříňky kotvit i bez výdřevy, pouhými vruty do dřeva Ø 5mm, nebo kovovými hmoždinkami Molly.

Krok 6: Opláštění sdk deskami

 1. Poté následuje opláštění příčky deskami Habito® H, které je doporučeno formátovat díky své tvrdosti za pomoci okružní ponorné pily s odsáváním.
  Desky Habito® H připevňujeme pomocí elektrického šroubováku s hloubkovým dorazem, aby nedošlo k protržení lícového kartonu. U desek Habito® H je nutné přizpůsobit rychlost a způsob šroubování jejich vysoké pevnosti. Nutné je použít k tomuto účelu předepsané šrouby typu UMN 3,5 x 25 mm. Desky šroubujeme výhradně do svislých profilů R-CW, ve vzájemné rozteči šroubů max. 250 mm. Minimální přířez desky Habito® H činí na výšku alespoň 400 mm.
  U podlahy je vhodné ponechat cca 10 mm širokou spáru, která se posléze vyplní spárovacím tmelem Rifino Top, tak docílíme správného protmelení mezi deskou a podlahou.

Krok 7: Tvorba otvorů pro vyústění trubních instalací

 1. Pomocí kuželové frézy nebo korunkových vykružováků provedeme otvory pro vyústění trubních instalací. Držáky jsou potřeba pro zařizovací předměty i pro vodovodní baterie a rohové ventily.

Krok 8: Vložení minerální izolace

 1. Po kompletaci dutiny vložíme do celé plochy konstrukce minerální izolaci, která zajistí optimální neprůzvučnost budoucí příčky.

Krok 9: Opláštění z druhé strany příčky

 1. Následuje opláštění příčky z druhé strany. Dbáme přitom, aby svislé spáry byly vystřídány oproti spárám na první straně konstrukce.

Krok 10: Vytvoření otvoru pro instalační dvířka

 1. Otvor pro instalační dvířka byl díky své velikosti prováděn až po namontování desky na konstrukci pomocí pily ocasky.
  Do tohoto otvoru vsadíme instalační dvířka a pomocí šroubů TB 3,5 x 25 mm je připevníme k ostění z desek Habito® H. V případě, že dvířka budou opatřena keramickým obkladem, měla by být k tomuto účelu uzpůsobena.

Krok 11: Tmelení spár

 1. V nároží a v koutech aplikujeme pásky Habito® Flex s kopolymerovým jádrem. Ta zaručuje optimální estetiku i mechanickou odolnost. Tato páska se vkládá do podkladní vrstvy sádrového spárovacího tmelu Rifino Top. Finální zapravení pásky je možné za pomocí speciálních válečku, ale lze to provést i pomocí vhodné špachtle.

Krok 12: Aplikace hydroizolačního nátěru

 1. V interiéru koupelny aplikujeme na podlahu a svislé plochy ostřikované vodou vhodnou hydroizolační stěrku. Nezapomeneme ani na těsnicí pásku v koutových oblastech, kterou řádně zatlačíme pomocí rohové špachtle a následně celou exponovanou plochu přestěrkujeme druhou vrstvou hydroizolačního nátěru.

Krok 13: Aplikace finálního obkladu

 1. Povrch sádrokartonových desek není potřeba vyrovnávat pomocí tmelu. Po montáži příček můžeme rovnou koupelnu obložit keramickým obkladem nebo betonovou stěrkou.
  Keramický obklad nalepíme pomocí flexibilního lepidla na desky Habito® H. Lze použít jakýkoliv běžný formát obkladu o max. plošné hmotnosti do 30 kg/m2 a to už na jednoduché opláštění deskami Habito® H a na standardní rozteč stojin R-CW 625 mm.
  Po finální úpravě stěn a montáži zařizovacích předmětů je koupelna připravená k užívání.

 

Máte dotazy ohledně suché výstavby? Neváhejte se obrátit na odborníky z technické podpory Rigips. K dispozici jsou na tel. 226 292 224, e-mailu podpora@saint-gobain.com nebo přes online formulář.

Související články

Jak na rychle tuhnoucí vyrovnávací podsyp pro suché podlahy

Jak na rychle tuhnoucí vyrovnávací podsyp pro suché podlahy

Správně vyrovnaný podklad je alfou a omegou kvalitní podlahové konstrukce. Abychom omezili mokré…

Více
Jak instalovat provětrávanou fasádu Glasroc X?

Jak instalovat provětrávanou fasádu Glasroc X?

Systém provětrávané fasády Glasroc X v sobě kombinuje nejmodernější materiály skupiny Saint-Gobain:…

Více
Jak na aplikaci Skelné Habito® pásky a tmelení pomocí válečku

Jak na aplikaci Skelné Habito® pásky a tmelení pomocí válečku

Vysokopevnostní Skelná páska Habito® je dvouvrstvá páska s výraznými mechanickými vlastnostmi a…

Více

Zeptejte se nás

Jsme tu pro vás, rádi vám pomůžeme či poradíme.

Využijte zákaznickou linku
226 292 224
Zašlete nám dotaz

Najít řemeslníka nebo realizační firmu

Vyberte si z certifikovaných realizátorů.

Nejbližší prodejní místo RIGIPS

Vybrali jste nebo potřebujete poradit? U nejbližšího prodejce RIGIPS vás rádi uvidí.