226 292 224 / Zaslat dotaz

technická podpora Po—Pá: 7:30—17:00

Instalace systému Rigips® X-Ray Protection

Systém Rigips® X-Ray Protection je bezolovnatá ochrana proti rentgenovému (RTG) záření. Montáž je ve srovnání s olověnými systémy jednodušší a rychlejší, pracuje se s ním stejně snadno jako s běžným sádrokartonem. Navíc nejsou potřeba žádné speciální postupy montáže ani speciální nástroje pro zpracování.

Systém je možné využít pro interiérové příčky i podhledy. Výsledná konstrukce je ideální jako ochrana proti RTG záření v zubních ordinacích, veterinárních klinikách i specializovaných radiodiagnostických pracovištích v nemocnicích. Montáž musí být provedena kvalifikovaným dodavatelem, aby byla v příslušné oblasti zajištěna maximální ochrana před rentgenovým zářením tak, jak ji stanoví a navrhne specialista radiační ochrany.

Přečtěte si více informací o výhodách a specifikacích systému Rigips® X-Ray Protection.

Co všechno potřebujeme k montáži:

Příslušenství:

napojovací pěnové těsnění
skelná výztužná páska
natloukací hmoždinky
šrouby typu TUN
elektrická okružní pila s odsáváním (lze opracovat i nožem či ruční pilou)

Krok 1: Kovová podkonstrukce

  1. Použijeme standardní ocelové pozinkované profily R-UW a R-CW. Obvodové profily opatříme napojovacím těsněním a kotvíme je do okolních konstrukcí standardními natloukacími hmoždinkami, umístěnými v roztečích max. po 800 mm. Svislé profily R-CW v ploše konstrukce vkládáme volně, rozteč mezi stojinami je max. 625 mm.

Krok 2: Zpracování desek

  1. Formátování a opracování desek Rigips® X-Ray Protection je obdobné jako u jiných desek se zvýšenou pevností, výhodou je použít elektrickou okružní pilu s odsáváním, nicméně není to nezbytné, lze opracovat i nožem či ruční pilou.

Krok 3: Montáž opláštění

  1. Desky Rigips® X-Ray Protection se montují na konstrukci vodorovně na R-CW stojiny rozmístěné po 625 mm. Spoje desek při jednovrstvém i vícevrstvém opláštění musí být uspořádány střídavě. Sousední desky nad sebou jsou vždy přesazeny ve vodorovném směru minimálně o jeden profil, aby nevznikaly křížové spáry. U dvojitého opláštění jsou pak vodorovné spáry desek přesazeny o polovinu šířky desky.

Krok 4: Šroubování desek

  1. U vícevrstvého opláštění se desky spodní vrstvy připevňují do každého R-CW profilu šrouby TUN jen po obvodu desky. Finální vrstva desek se připevní plným počtem šroubů TUN s roztečí 200 mm, tedy vždy 4 ks šroubů na šířku desky. Všechny desky šroubujeme výhradně k R-CW profilům. Do profilů R-UW na spodní a horní straně konstrukce nešroubujeme.

Krok 5: Tmelení

  1. Příčné spáry desek orientované svisle, seříznuté do „V“, se vyplní tmelem v prvním kroku. Vodorovné snížené spáry se vytmelí následně. Pro tmelení spár se použije tmel GypFill® P X-Ray Protection a skelná výztužná páska. Všechny spáry a nespojitosti opláštění musí být bezezbytku zaplněny, přetmelí se také hlavičky šroubů.

Krok 6: Finalizace povrchu

  1. Po vytmelení je povrch připraven pro konečnou povrchovou úpravu stejně jako běžný sádrokarton. Po lehkém přebroušení případných nerovností lze aplikovat finální nátěr, keramické obklady, tapety nebo další vhodné povrchové úpravy.

Oblasti s vyšším mechanickým zatížením

  1. Tam kde hrozí mechanické poškození povrchu, je možné desky Rigips® X-Ray Protection dodatečně opláštit např. vysokopevnostní sádrokartonovou deskou Habito® H, kterou připevňujeme svisle.

Rozvody a instalace

  1. Konstrukce s deskami Rigips® X-Ray Protection musí být celistvé, bez netěsností a narušení otvory či prostupy pro instalace. Proto je doporučeno k vedení těchto instalací předsadit před stínící konstrukci předstěnu, která bude sloužit k jejich zakrytí. S výhodou použijeme k jejímu opláštění vysokopevnostní desku Habito® H. V případě, že je nezbytné ve stínící konstrukci provést kabelové prostupy, je nutné je opatřit stínícím obložením nebo nainstalovat speciální zásuvkovou krabici zajišťující ochranu před rentgenovým zářením.

Související články

Jak na rychle tuhnoucí vyrovnávací podsyp pro suché podlahy

Jak na rychle tuhnoucí vyrovnávací podsyp pro suché podlahy

Správně vyrovnaný podklad je alfou a omegou kvalitní podlahové konstrukce. Abychom omezili mokré…

Více
Jak instalovat provětrávanou fasádu Glasroc X?

Jak instalovat provětrávanou fasádu Glasroc X?

Systém provětrávané fasády Glasroc X v sobě kombinuje nejmodernější materiály skupiny Saint-Gobain:…

Více
Jak na aplikaci Skelné Habito® pásky a tmelení pomocí válečku

Jak na aplikaci Skelné Habito® pásky a tmelení pomocí válečku

Vysokopevnostní Skelná páska Habito® je dvouvrstvá páska s výraznými mechanickými vlastnostmi a…

Více

Zeptejte se nás

Jsme tu pro vás, rádi vám pomůžeme či poradíme.

Využijte zákaznickou linku
226 292 224
Zašlete nám dotaz

Najít řemeslníka nebo realizační firmu

Vyberte si z certifikovaných realizátorů.

Nejbližší prodejní místo RIGIPS

Vybrali jste nebo potřebujete poradit? U nejbližšího prodejce RIGIPS vás rádi uvidí.