Vyhrajte materiál za 300 000 Kč!
👉🏻 Přihlaste se do Rekonstrukční výzvy.

226 292 224 / Zaslat dotaz

technická podpora Po—Pá: 7:30—17:00

Jak na opláštění šikmých a vodorovných ploch v podkroví?

Podkrovní místnosti mají jistě svůj půvab a romantiku. Atypické prostory, které nám díky šikmým stěnám v podkroví vznikají, poskytují zajímavá řešení místnosti.

Pokud se chystáte přeměnit dosud nevyužitý půdní prostor nebo plánujete novostavbu se šikmou střechou, je sádrokarton pro výstavbu v podkroví přímo ideální stavební materiál. Díky sádrokartonu, kvalitním izolacím a střešním oknům můžete v podkroví vytvořit velmi útulný a funkční obytný prostor.

Plánujete střešní okno v podkroví? Přečtěte si i návod, jak na opláštění střešních oken.

Styk šikmých ploch

V případě styku šikmých ploch se postup výstavby podkonstrukce a opláštění sádrokartonovými deskami nijak nemění. Důležité je, aby ve styku šikmých ploch bylo napojení jednotlivých dílů parozábrany spojité, těsné. K napojení jednotlivých dílů parozábrany použijeme k tomu určené lepicí pásky výrobců parotěsných izolací (např. pásku Isover Vario ® KB1). Připravili jsme pro vás návod, jak na opláštění v místě styku šikmin.

Varianta 1: podkonstrukce z R-CD profilů na krokvových závěsech
Varianta 2: podkonstrukce z R-CD profilů na stavěcích třmenech
Varianta 3: podkonstrukce z dřevěných latí

Co všechno potřebujeme ke stavbě podkroví:

Materiál na opláštění:

Sádrokartonové desky RB (A) 12,5 mm – pokud není dáno projektem jinak
Spárovací tmel (Rifino Top)
Minerální izolaci (např. Isover Unirol Profi) a parozábranu (Isover KM Duplex UV + systémové pásky a tmel)

Nejste si jisti, kolik materiálu budete potřebovat a kde ho nakoupit?
Spočítejte si materiál pro stavbu podkroví v naší kalkulačce.

 

Varianta 1: podkonstrukce z R-CD profilů na krokvových závěsech

Krok 1: Příprava

  1. Abychom podkonstrukci akusticky oddělili od nosných zdí, nalepíme na obvodový profil R-UD pěnové napojovací těsnění.

Krok 2: Montáž R-CD a R-UD profilů

  1. Po obvodě (na štítových zdech) před montáží R-CD profilů připevníme obvodový R-UD profil v rozteči max. 800 mm.
  2. Krokvové závěsy zaoblené přišroubujeme kolmo zboku krokve dvojicí vrutů do svislých závěsů typu FN 4, 8 x 35 mm. Rozteč krokvových závěsů pro R-CD profily je max. 1200 mm.
  3. R-CD profily nastavíme pomocí spojovacích kusů pro R-CD profily. Sousední napojení vystřídáme minimálně o šířku desky (min. 1250 mm).
  4. Shodně jako v šikmé části podkroví připevníme i ve vodorovné části nosnou podkonstrukci z R-CD profilů. Rozteč montážních R-CD profilů je i zde max. 500 mm.
  5. Pomocí výlisku na krokvovém závěsu zajistíme profil R-CD ve stabilní poloze (obr. 7).

Krok 3: Vložení izolace

  1. Po montáži podkonstrukce vložíme tepelnou izolaci z minerálních vláken.
  2. Parozábranu přichytneme na terče z oboustranné lepicí pásky. Parozábrana musí být spojitá. Spoje parozábrany se provádí systémovou páskou pro parozábrany. Napojení na navazující konstrukce se provádí systémovým tmelem.
  3. Pozn.: V místech, kde montáž příček probíhá dříve než montáž podkroví, je nutné nezapomenout založit parozábranu po obvodu příčky před její samotnou montáží.

Krok 4: Montáž sádrokartonových desek

  1. Sádrokartonové desky tl. 12,5 mm osazujeme zásadně podélnou hranou kolmo ke směru montážních profilů. Při opláštění zachováváme zásadu převazování spár alespoň o jednu vzdálenost mezi profily (spáry nesmějí tvořit kříž). Sádrokartonové desky připevňujeme k podkonstrukci samořeznými šrouby typu TN. Vzdálenost šroubů na stropech a šikmých částech opláštění je max. 170 mm (min. 20ks/m2).

Krok 5: Dokončovací práce

  1. Hlavy šroubů a spáry mezi sádrokartonovými deskami zatmelíme. Hlavičky šroubů pomocí špachtle a spáry pomocí nerezového hladítka. Spáry desek se vyztuží skelnou pásku vloženou do vrstvy tmelu.
  2. Přechod vodorovné, šikmé a svislé plochy doporučujeme opatřit výztužnou páskou Habito® Flex. Díky svému kopolymerovému jádru přenáší pnutí v konstrukci a tím zabraňuje praskání. Tímto způsobem je možné ošetřit rohy, kouty i napojení na stěny.

Varianta 2: podkonstrukce z R-CD profilů na stavěcích třmenech

Krok 1: Vložení izolace

  1. Mezi krokve vložíme tepelnou izolaci z minerálních vláken.

Krok 2: Aplikace parozábrany a příprava profilů

  1. Parozábranu připevníme sponkovačkou na krokve. Parozábrana musí být spojitá. R-UD profily podlepíme napojovacím pěnovým těsněním a připevníme k navazujícím konstrukcím. Do zdiva je kotvíme pomocí plastových natloukacích hmoždinek v rozteči max. 800 mm, do sádrokartonových konstrukcí pomocí vrutů typu FN 4,8 x 35 mm v místě profilu konstrukce.

Krok 3: Montáž profilů a dokončení

  1. Stavěcí třmeny přišroubujeme ke krokvím dvěma vruty typu FN 4,8 x 35 mm. Rozteč montážních R-CD profilů je max. 500 mm. Stejná rozteč R-CD profilů je i ve vodorovné části podkroví.
  2. R-CD profily nasuneme do R-UD profilů a přišroubujeme je ke stavěcím třmenům dvěma samovrtnými šrouby do plechu typu LB 3,5 x 9,5 mm.
  3. V případě potřeby nastavíme R-CD profily pomocí spojovacích kusů pro R-CD profily. Napojení sousedních profilů vystřídáme min. o šířku desky. Po montáži podkonstrukce provedeme opláštění sádrokartonovými deskami Rigips. Postupujeme stejně jako v případě Varianty 1: podkonstrukce z R-CD profilů na krokvových závěsech (Krok 4 a 5).

Varianta 3: podkonstrukce z dřevěných latí

Dřevěné latě použité pro podkonstrukci musí být vyschlé. Pro zajištění optimální funkce montované konstrukce je nutné použít dřevěné latě odpovídající kvality:

  • Vlhkost řeziva je max. 18 %, lépe 15 % (přirozenou cestou vyschne řezivo až za cca 7 let).
  • Vhodné řezivo musí být rovné, a pokud možno bez suků.

Místo řeziva, které nesplňuje výše uvedené parametry, je vhodnější použít systémové R-CD profily. Dosáhneme tak optimální kvality sádrokartonové konstrukce. Rozteč dřevěných latí je max. 500 mm. V případě podkonstrukce z dřevěných latí můžeme umístit parozábranu jak pod latěmi, tak i na latích.

S ohledem na vlastnosti dřeva je doporučeno dřevěné latě naimpregnovat některým přípravkem proti plísním a dřevokazným houbám.

Krok 1: Montáž podkonstrukce

  1. Podkonstrukci z dřevěných latí upevňujeme ke krokvím nebo kleštinám samořeznými šrouby ∅ 5mm a délky min. 90 mm. Pro vzdálenost krokví do 850 mm je možno použít latě o průřezu 50/30 mm, pro větší vzdálenost krokví (max. však 1 000 mm) latě o průřezu 60/40 mm.
  2. Při nerovnostech na krokvích vyrovnáme podkonstrukci z latí podložením nebo připevníme latě pomocí stavěcích třmenů. Stavěcí třmeny přišroubujeme ke krokvím dvojicí vrutů typu FN.

Krok 2: Opláštění sádrokartonovými deskami a dokončení

  1. Po montáži podkonstrukce, vložení tepelné izolace a aplikaci parozábrany provedeme opláštění sádrokartonovými deskami Rigips a zatmelení. Postupujeme stejně jako v případě Varianty 1: podkonstrukce z R-CD profilů na krokvových závěsech (Krok 4 a 5).

Související články

Jak na rychle tuhnoucí vyrovnávací podsyp pro suché podlahy

Jak na rychle tuhnoucí vyrovnávací podsyp pro suché podlahy

Správně vyrovnaný podklad je alfou a omegou kvalitní podlahové konstrukce. Abychom omezili mokré…

Více
Jak instalovat provětrávanou fasádu Glasroc X?

Jak instalovat provětrávanou fasádu Glasroc X?

Systém provětrávané fasády Glasroc X v sobě kombinuje nejmodernější materiály skupiny Saint-Gobain:…

Více
Jak na aplikaci Skelné Habito® pásky a tmelení pomocí válečku

Jak na aplikaci Skelné Habito® pásky a tmelení pomocí válečku

Vysokopevnostní Skelná páska Habito® je dvouvrstvá páska s výraznými mechanickými vlastnostmi a…

Více

Zeptejte se nás

Jsme tu pro vás, rádi vám pomůžeme či poradíme.

Využijte zákaznickou linku
226 292 224
Zašlete nám dotaz

Najít řemeslníka nebo realizační firmu

Vyberte si z certifikovaných realizátorů.

Nejbližší prodejní místo RIGIPS

Vybrali jste nebo potřebujete poradit? U nejbližšího prodejce RIGIPS vás rádi uvidí.