Vyhrajte materiál za 300 000 Kč!
👉🏻 Přihlaste se do Rekonstrukční výzvy.

226 292 224 / Zaslat dotaz

technická podpora Po—Pá: 7:30—17:00

Jak připravit otvor pro zárubně v sádrokartonové příčce

Příprava otvoru pro dřevěné obložkové zárubně

Obložkové zárubně jsou montovány po finalizaci (opláštění a vytmelení) sádrokartonové příčky dle pokynů jejich výrobce. Pro přípravu dveřního otvoru v sádrokartonové příčce o světlé výšce místnosti max. 2 600 mm, světlé šířce zárubně max. 850 mm a hmotnosti dveřního křídla max. 25 kg použijeme běžné příčkové profily (R-CW a R-UW) o tloušťce plechu 0,6 mm. Pro výšku příčky v rozsahu od 2600 mm do 2800 mm lze aplikovat tzv. „skříňový“ nosník a pro výšky nad 2800 mm, nebo při překročení šířkového či hmotnostního limitu zvolíme zesílený UA profil.

Přečtěte si kompletní návod Jak na montáž sádrokartonové příčky a také mějte pod kontrolou nejčastější chyby při montáži sádrokartonové příčky.

Co všechno potřebujeme k přípravě dveřního otvoru

Materiál na přípravu dveřního otvoru:

sádrokartonové desky Rigips
R-UW a R-CW profily
případně zesílený UA profil

Nejste si jisti, kolik materiálu budete potřebovat a kde ho nakoupit?
Spočítejte si materiál pro stavbu příčky v naší kalkulačce.

 

Krok 1: Příprava

  1. Podlahový R-UW profil v místě dveřního otvoru vynecháme. Na obou stranách zárubně musíme R-UW profil ukotvit k podlaze dvěma připevňovacími prostředky, např. natloukacími hmoždinkami. R-CW profil tvořící ostění vyrovnáme do svislé polohy a s podlahovým i stropním R-UW profilem jej spojíme pomocí dvojic samořezných šroubů do plechu typu LB délky 9,5 mm.

Krok 2: Vložení překladu

  1. Po upevnění obou R-CW profilů zabudujeme nad dveřním otvorem překlad (výměnu) z R-UW profilu. Překlad si připravíme tak, že R-UW profil nastřihneme na obou koncích pod úhlem 45° nůžkami na plech. Konce R-UW profilu následně ohneme do pravého úhlu.

Krok 3: Připevnění překladu

  1. Překlad z R-UW profilu vložíme v potřebné výšce mezi R-CW profily, vyrovnáme jej do vodorovné polohy a připevníme samořeznými šrouby do plechu typu LB délky 9,5 mm.

Krok 4: Dodržení vzdáleností

  1. Do překladu (nadpraží) umístíme dvě zkrácené stojiny z R-CW profilů pro vynesení spár opláštění v nadpraží zárubně. Zkrácené stojiny umístíme tak, aby svislé spáry opláštění nad dveřním otvorem byly umístěny ve vzdálenosti alespoň 150 mm od bočního ostění zárubně. Není přípustné, aby spára vybíhala přímo z horního rohu zárubně. Sádrokartonové desky připevňujeme k R-CW profilům i k překladu z R-UW profilu. Případné vodorovné spáry opláštění musí být rovněž vzdáleny min. 150 mm od rohu dveřního otvoru.

Krok 5: Vytvoření tzv. skříňových nosníků

  1. Při světlé výšce místnosti v rozmezí 2 600 – 2 800 mm a ostatních shodných parametrech (šířka zárubně do 850 mm, hmotnost křídla do 25 kg) použijeme také běžné příčkové profily (R-CW a R-UW), ale R-CW profily tvořící ostění musíme vyztužit pomocí nasunutých R-UW profilů. Tím vytvoříme tzv. skříňové nosníky.

Krok 6: Příruby R-UW profilu

  1. Ztužující svislý R-UW profil si připravíme tak, že v místě napojení překladu na R-CW profil prostřihneme příruby R-UW profilu.
  2. Následně příruby ohneme směrem dovnitř R-UW profilu. Před zaklopením je nutné vyplnit dutiny skříňových nosníků minerální izolací. V případě překročení uvedených parametrů pro uspořádání příčky v oblasti zárubně musíme použít pro přípravu dveřního otvoru zesílené UA profily.

Napojení sádrokartonových příček na podlahu a strop

Napojení příčky na strop provedeme standardně prostřednictvím vodicího profilu R-UW. Profil nezapomeneme podložit napojovacím těsněním. Kotvení profilu provedeme buď natloukací hmoždinkou (beton, betonové tvárnice), nebo jiným vhodným připevňovacím prostředkem s ohledem na materiál nosného stropu. Příčku můžeme jednoduše osadit na předem zhotovenou „čistou“ podlahu. Pokud nám více záleží na zvukové izolaci příčky, postavíme příčku na hrubou podlahu a jednotlivé následně prováděné vrstvy podlahy od příčky zvukově oddělíme (např. pěnovým obvodovým páskem).

 

 

Související články

Jak na rychle tuhnoucí vyrovnávací podsyp pro suché podlahy

Jak na rychle tuhnoucí vyrovnávací podsyp pro suché podlahy

Správně vyrovnaný podklad je alfou a omegou kvalitní podlahové konstrukce. Abychom omezili mokré…

Více
Jak instalovat provětrávanou fasádu Glasroc X?

Jak instalovat provětrávanou fasádu Glasroc X?

Systém provětrávané fasády Glasroc X v sobě kombinuje nejmodernější materiály skupiny Saint-Gobain:…

Více
Jak na aplikaci Skelné Habito® pásky a tmelení pomocí válečku

Jak na aplikaci Skelné Habito® pásky a tmelení pomocí válečku

Vysokopevnostní Skelná páska Habito® je dvouvrstvá páska s výraznými mechanickými vlastnostmi a…

Více

Zeptejte se nás

Jsme tu pro vás, rádi vám pomůžeme či poradíme.

Využijte zákaznickou linku
226 292 224
Zašlete nám dotaz

Najít řemeslníka nebo realizační firmu

Vyberte si z certifikovaných realizátorů.

Nejbližší prodejní místo RIGIPS

Vybrali jste nebo potřebujete poradit? U nejbližšího prodejce RIGIPS vás rádi uvidí.