fbpx

Obklad stěn pomocí sádrokartonu

Obklad stěn – tzv. „Suchá omítka“ je obklad sádrokartonovými deskami Rigips, které jsou ke stěně lepené tmelem Rifix. Jedná se o sádrokartonovou předstěnu, která si jednoduše poradí s nevzhlednou a starou zdí a vytvoří hladký a estetický povrch. Technologie lepení sádrokartonových desek se používá pouze pro svislé konstrukce. Lze postupovat dvěma způsoby:

Varianta 1: tmel nanášíme na sádrokartonové desky
Varianta 2: tmel nanášíme přímo na podklad

Druhou variantu využijeme zejména při lepení na problematický podklad, jako je např. stará nesoudržná omítka. Polohu jednotlivých terčů je pak vhodné na podkladu předem rozměřit a poté pouze tato místa před lepením upravit, např. oklepat, očistit a ošetřit vhodným nátěrem (Základní penetrační nátěr pro povrchy příliš savé; Základní kontaktní nátěr pro povrchy nesavé či příliš hladké).

Připravili jsme pro vás také návod, jak si připravit podklad pro obklad stěn.

Co všechno potřebujeme k přípravě

Materiál na obklad stěn:

sádrokartonové desky Rigips, pro lepší akustické vlastnosti zvolte Modrou akustickou deska s Activ‘Air®
lepící tmel Rifix
tmel Rifino Top

Příslušenství:

brnkací šňůra
vodováha
srovnávací laťě
gumová palice

Nejste si jisti, kolik materiálu budete potřebovat a kde ho nakoupit?
Spočítejte si materiál pro stavbu předstěny v naší kalkulačce.

 

Varianta 1: Nanášení tmelu na sádrokartonové desky

Krok 1: Příprava

  1. Pro opláštění používáme desky, jejichž délka je o cca 20 mm kratší než světlá výška místnosti. Vytyčení úrovně líce podkladu provedeme značkovací šňůrou, tzv. „brnkačkou“, na podlaze a na stropě. Lepicí tmel Rifix nanášíme na rub desek opláštění ve formě terčů, které jsou uspořádány do třech řad při podélných hranách a v podélné ose desky. Vzdálenost jednotlivých terčů v řadě je cca 30 – 35 cm. Doporučená tloušťka terčů lepidla je v rozmezí 10 – 40 mm.

Krok 2: Osazení deskami

  1. Sádrokartonové desky tl. 12,5 mm osadíme na stěnu na podkladech o tloušťce cca 10 mm. U podlahy i stropu tak zůstane mezera cca 10 mm vhodná pro optimální vyrovnání desek a odvětrání vlhkosti z lepicího tmelu.

Krok 3: Vyrovnání desek

  1. Vyrovnání první rohové desky provedeme pomocí vodováhy.
  2. Konečné vyrovnání desek provedeme pomocí srovnávací latě a poklepáním gumovou palicí. Rovinnost osazených desek kontrolujeme ve všech směrech, tj. v podélném i příčném směru a také křížově.

Krok 4: Tmelení

  1. Provedeme tmelení spár mezi deskami a spár u podlahy a stropu pomocí tmelu Rifino Top. Doporučená technologická přestávka před zahájením tmelení (pro vyzrání lepicího tmelu Rifix) je dle konkrétních podmínek 2 až 3 dny.

Varianta 2: Nanášení tmelu přímo na podklad

Krok 1: Nanesení tmelu na stěnu

  1. Lepicí tmel Rifix naneseme na stěnu ve formě terčů v rozmístění shodně jako u varianty 1 – nanášení tmelu na sádrokarton.

Krok 2: Opláštění deskami

  1. Pro opláštění použijeme sádrokartonové desky, jejichž délka je o cca 20 mm kratší než světlá výška místnosti. Desky přikládáme na stěnu a zároveň je podkládáme podklady o tloušťce cca 10 mm.

Krok 3: Vyrovnání desek

  1. První rohovou desku vyrovnáme vodováhou.
  2. Poté provedeme vyrovnání desek pomocí srovnávací latě a poklepáním gumovou palicí.

Krok 4: Tmelení

  1. Provedeme tmelení spár mezi deskami a spár u podlahy a stropu pomocí tmelu Rifino Top. Doporučená technologická přestávka před zahájením tmelení (pro vyzrání lepicího tmelu Rifix) je dle konkrétních podmínek 2 až 3 dny.

Nejbližší prodejní místo RIGIPS

Vybrali jste nebo potřebujete poradit? U nejbližšího prodejce RIGIPS vás rádi uvidí.

Najít řemeslníka nebo realizační firmu

Vyberte si z certifikovaných realizátorů.

Zeptejte se nás

Jsme tu pro vás, rádi vám pomůžeme či poradíme.

Zašlete nám dotaz
nebo využijte zákaznickou linku
226 292 224