Rigips Trophy 2020: Jedenáctému ročníku vévodila Smuteční síň v Břeclavi

Rigips Trophy je národním kolem mezinárodní soutěže Saint-Gobain Gypsum Trophy, jejímž cílem je podpořit umění, dovednost a kvalitu práce realizačních firem z oblasti suché vnitřní výstavby (ale také architektů a projektantů). Podmínkou účasti je, aby byl navržený objekt postaven na území České republiky a aby při jeho výstavbě byly použity systémy Rigips, předepsaná pravidla jejich montáže a aplikační návody.

Rigips Trophy na soutěžních projektech každoročně oceňuje kvalitu řemeslného zpracování sádrokartonu, který představuje udržitelný, inovativní a lehký stavební materiál současnosti. Do tradičního klání se mohly hlásit nejrůznější projekty od rodinných domů, hotelů přes obchodní centra až po kulturní či sportovní zařízení. Soutěž má pět hlavních kategorií dle typu staveb, v nichž odborná porota rozhoduje o vítězi.

První tři projekty s největším počtem hlasů obdrží také hlavní cenu, dva nejúspěšnější pak postupují do mezinárodního kola, které letos proběhne 3. dubna 2020 v řeckých Athénách.

„Do letošního ročníku se přihlásilo celkem 52 projektů, což je více než v roce 2019. Odborná porota hodnotila především jejich originalitu, ale neopominula také technologickou a technickou úroveň, tedy jak si řemeslníci poradili s montáží systémů suché výstavby za pomoci sádrokartonových desek. Zvlášť ještě udělujeme cenu diváků, o níž rozhoduje veřejnost přímo na slavnostním vyhlašovacím galavečeru,“ vysvětluje obchodní ředitel společnosti Rigips Radek Šafář.

Porotu letos nejvíce oslovila smuteční síň v Břeclavi,

postavená podle plánů Ing. arch. Libora Foukala, ve které řemeslníci využili dynamičnosti sádrokartonových desek zejména v ohýbaných podhledech. Čisté linie, světlost a dokonalé provedení práce tak projektu smuteční síně vyneslo první místo v kategorii hlavní ceny. Na realizaci sádrokartonových konstrukcí ve smuteční síni se podílela hodonínská stavební firma Rigiform.

Druhé místo obsadil Hotel The President na Praze 1, realizovaný firmou PE-Rakstav, na němž porotci ocenili zejména důmyslné použití sádrokartonových podhledů.

Smuteční síň v Břeclavi zvítězila ve 3 kategoriích a zároveň získala i diváckou cenu večera.

Vítězem divácké kategorie, o kterém publikum rozhodovalo hlasovacími lístky, se stal projekt Smuteční síně v Břeclavi. Vítězný projekt obdržel finanční dotaci 50 tisíc korun, druhé a třetí místo pak 30 a 20 tisíc korun.

 Přehled vítězných projektů v jednotlivých odborných kategoriích:

Celým večerem provázela moderátorka Markéta Hrubešová, která divákům postupně představila všechny přihlášené projekty v jednotlivých kategoriích a odtajnila, které z nich se dostaly do užších nominací. V každé kategorii takto porotci nominovali tři projekty, diváci v sále pak postupně v průběhu večera zhlédli doprovodná videa všech těchto nominovaných projektů. Oživením galavečera bylo vystoupení známé herečky a stand up komičky Ivy Pazderkové, akrobatické číslo Dua InTense či talentovaného houslisty Michaela Hejče.