Jak na sádrokarton? Začněte správným výběrem

Na trhu najdeme mnoho typů sádrokartonových desek. Liší se nejen kvalitou, rozdílný je také jejich účel. Některé se hodí na stropy, některé zvládnou zastat funkci nosné stěny a jiné umí odolat například vlhkosti v koupelně. Nevíte, kterou desku vybrat? Projděte si našeho průvodce sádrokartonovými deskami a zvolte ideální sádrokarton pro potřeby vaší stavby.

Když rozhoduje materiál: K čemu je dobrý sádrokarton?

Právě pro lepší orientaci v širokém spektru desek rozlišujeme mezi několika typy. Začněme těmi klasickými, sádrokartonovými se sádrovým jádrem a papírovým povrchem. Kromě základního materiálu v sobě mohou mít také různé přísady a příměsi, jako jsou třeba skelná vlákna v případě protipožárních desek. V orientaci mezi jednotlivými typy vám pak pomůže zkratka na obalu nebo barva papíru na povrchu desky – tyto znaky odlišují oblast použití.

Sádrokartonové desky se hodí pro stavbu příček, nosných stěn, podhledů, suché podlahy, ale i pod obklady. Jejich výhodou je, že rozměry a typy hran se dají upravit na míru podle přání zákazníka. Do této kategorie spadají desky s označením RB(A), RBI(H2), RF(DF), RFI(DFH2), MA(DF) Activ ́Air, MAI(DFH2) Activ ́Air, RigiStabil (DFRIEH2) a Habito H(DFRIH2).

Názvy sádrokartonů a jejich zkratky

Podívejte se na → KOMPLETNÍ PŘEHLED DESEK a podlahových dílců vhodných pro suchou stavbu. Abychom vám ulehčili orientaci v jednotlivých názvech a zkratkách, přikládáme tabulku s vysvětlivkami.

Tabulka názvů sadrokartonových desek

Sádrokarton vs. sádrovlákno

Dalším typem stavebního materiálu, který je dobré před zahájením rekonstrukce nebo stavby znát, jsou sádrovláknité desky. Se sádrokartonovými deskami mají společnou základní surovinu – sádrovec. Obsahovat ale samozřejmě mohou i další přísady. Ve svém sádrovém jádře mají zapracovaná celulózová vlákna pro vyšší pevnost. Díky absenci papíru na povrchu mají tyto desky vyšší mechanickou odolnost a vyšší únosnost nejen pro obklady. Impregnace zase zajišťuje odolnost desek proti vlhkosti například v koupelně. Sádrovláknité desky u nás najdete pod názvem Rigidur.

Sádrové desky – vhodné do vlhka nebo obloukových konstrukcí

Sádrové desky se skelnou výztuží s povrchovou úpravou a impregnací využijete při specifických situacích, kdy klasický sádrokarton nestačí. Jaké to jsou?

  • Když chcete desky ohýbat:
    Pro obloukové konstrukce, kdy je zapotřebí desku ohnout, je na trhu dostupná impregnovaná sádrová deska se skelnou výztuží s názvem Glasroc F Riflex.
  • Když řešíte požární šachtové stěny a obklady ocelových prvků:
    Zvolte speciální sádrovou desku Glasroc F Ridurit se skelnou výztuží.
  • Když bojujete s extrémní vlhkostí:
    Sáhněte po desce Glasroc H. Na jejím povrchu totiž najdete bleděmodrou skelnou rohož s vodoodpudivou povrchovou úpravou. Díky tomu, že deska neobsahuje žádné organické komponenty navíc nehrozí vznik plísní na stěnách. Vhodná je i do extrémně vlhkého prostředí (například do bazénů), kde je až 100% vzdušná vlhkost.

Slyšíte to ticho?

Máte hlučné sousedy, nebo vás trápí ruch z ulice? I tady pomohou sádrokartonové desky, které se dají použít buď jako samostatná stěna či podhled, nebo jako tenká předstěna zajišťující odhlučnění ve stávajících domech a bytech. Více najdete na stránkách Jak na odhlučnění stěn a stropů.

RigiStabil: Když chcete se sádrokartonem pracovat v exteriéru

Mezi základní pravidla pro práci se sádrokartonem patří, že stavba musí být uzavřená před výkyvy počasí a mrazy. Jak to ale funguje, když chcete ze sádrokartonu stavět (částečně) venku? Pro dřevostavby, stropy ve vícepodlažních garážích, průchody, venkovní podhledy, obvodové stěny atd. jsou vhodné desky RigiStabil. Jejich tvrdost a pevnost je výrazně vyšší než u standardního sádrokartonu, a tak je lze použít i v částečně otevřené stavbě. Je třeba se však vyhnout vystavení desek přímému slunci a dešti.

Habito H: Královna mezi sádrokartonovými deskami

Univerzální volbu, která ve všech ohledech překoná i klasickou cihlu, představuje sádrokartonová deska Habito H. Je skvělým výběrem jak pro profesionály, tak také pro kutily, kteří staví nebo rekonstruují svépomocí. Naprostou jedničkou mezi sádrokartonovými deskami je z mnoha důvodů, mezi které patří krom jiného: perfektní zvukově izolační vlastnosti, vysoká pevnost i únosnost (hravě si poradí i s 34 kg na jeden vrut do dřeva o průměru 5 mm), odolnost proti vzdušné vlhkosti (Habito H zvládne až 90% vzdušnou vlhkost) i jednoduchost oprav v místech, kde bývaly vruty. Kutilům navíc pomůže právě její univerzálnost, díky které odpadá výběr mezi mnoha různými typy desek.

Královnou je tato deska nejen mezi sádrokartony, ale také mezi stavebními materiály obecně. Vždyť oproti tradiční zděné technologii je Habito H:

  • až 7x lehčí, díky tomu představuje menší zatížení nosné konstrukce budovy,
  • až 2x tenčí, získáte tak větší užitnou plochu bytu,
  • a umožňuje až 8x rychlejší montáž, takže vás nečekají žádné zdlouhavé technologické přestávky.

Více o sádrokartonové konstrukční desce Habito H

Přečtěte si také článek Rekonstrukce bytu: S deskou Habito H budete mít hotovo 2× rychleji a zjistěte všechny výhody sádrokartonové desky Habito H. Jako bonus tady navíc najdete i video, ve kterém porovnáváme rychlost a efektivitu výstavby za použití tradičních cihel, pórobetonu a desky Habito® H.

Zjistit více