O rekonstrukci bytu rozhodla náhoda

Kdo nehraje, nevyhraje. Laštovičkovi si zakoupili panelový byt 2+kk a těšili se na nastěhování. Jenže ouvej. Nefungující elektrické rozvody navíc vyvedené v hliníku, plíseň v kuchyni i koupelně a řada dalších závad. Byt byl neobyvatelný. V rodině se začalo stále častěji mluvit o rekonstrukci. Jenže po koupi bytu na ni nezbýval dostatek finančních prostředků. Do hry vstoupila obrovská náhoda.

vyherci 2. mista Rekonstrukcni vyzvy - Lastovickovi

„Vše se změnilo ve chvíli, kdy jsme vyhráli Rekonstrukční výzvu na sádrokarton v hodnotě 50 tisíc korun, kterou vypsala společnost Rigips. Zde byly dány termíny, kdy musíme stavbu zahájit. Svou roli sehrál i Státní fond rozvoje bydlení, kde mladým lidem půjčují na rekonstrukce téměř bez úroku. V tu chvíli, jsme zjistili, že musíme rekonstruovat,“ vzpomíná na začátky pan Laštovička, který objevil výzvu na internetu, když na YouTube hledal návod na rekonstrukci. „Celkové náklady jsem spočítal na 280 tisíc korun. Musím ale přiznat, že jsme většinu věcí kupovali z druhé ruky,“ říká Jakub Laštovička.

rekonstrukce kuchyně a obývacího pokoje - panelakovy byt - Lastovickovi

 

Žena jako prvotní hybatel

Jakub Laštovička přiznává, že se mu do okamžité rekonstrukce opravdu moc nechtělo. Jeho manželka Michaela měla poněkud jinou představu. Vidina života v trvalém provizóriu ji na rozdíl od manžela příliš nelákala. Pochopitelně, že u ní rozhodla výhra. Ta ostatně zásadně ovlivnila i volbu materiálu. Manželé připouštějí, že jim to zpočátku bylo celkem jedno. Říkali si cihla nebo sádrokarton? Postupně však začali odhalovat pro a proti. Když na misku vah ještě přihodili oněch 50 tisíc korun z Rekonstrukční výzvy, bylo rozhodnuto.

Během měsíce prodali veškeré vybavení bytu kamarádům nebo přes online inzertní portály. „Na konci března loňského roku jsem začal vše kompletně vybourávat a již nebylo cesty zpět. Za tři dny bylo vybouráno a odvezeno. Rekonstrukce trvala zhruba čtyři měsíce. Měsíc a půl jsme čekali na sádrokarton. Suchá výstavba proběhla během šesti dní. Bylo to rychlé a mohu tuto formu rekonstrukce jen doporučit. Elektrické rozvody jsem si dělal sám o víkendech a po práci, a když bych to sečetl, tak to netrvalo déle než další čtyři dny. A to jsem ještě některé věci měnil za pochodu a vymýšlel lepší řešení,“ líčí Jakub Laštovička a doplňuje: „Měli jsme dva měsíce na přípravu. Samotná rekonstrukce trvala čtyři měsíce a po této době bylo z 95 procent vše hotovo. Pak přišly na řadu pouze drobné dodělávky.“

rekonstrukce obývacího pokoje - panelakovy byt - Lastovickovi

Jakub Laštovička přiznává, že pokud se vyskytly nějaké problémy, řešil je za pochodu a vycházely z jeho nezkušenosti. „Během rekonstrukce jsem nenarazil na žádné problémy s výrobky společnosti Rigips, a to jsme využili podstatnou část jejich sortimentu: od šroubků, profilů až po tmel a desky. Mile mě překvapila deska Habito® H, protože ta opravdu udrží všechno. Hlavně tu bych mohl všem jen doporučit.“

Na příčky nastoupili profesionálové

„Zpočátku jsem opravdu přemýšlel, že bych to zvládl svépomocí. Pak jsem ale zjistil, že mi chybí nějaké nástroje a přístroje – jako například laser – a proto jsme zvolili odbornou firmu.“ přiznává pan Laštovička. Obáváte se také rekonstrukce sádrokartonem svépomocí? Oslovte jednu z ověřených realizačních firem na NejŘemeslníci.cz.

Habito® H se uplatnilo v kuchyni, koupelně i obýváku. Všude tam, kde na něj majitelé věšeli poličky, kuchyňskou linku nebo televizi. Jinak využili klasickou modrou akustickou desku Rigips s Activ´Air (stěny, strop, podhledy). Zajímavým prvkem je podsvícený podhled, který dokáže svítit v různých barvách.

rekonstrukce koupelny - panelakovy byt - Lastovickovi

Nejen zdravotní hledisko

Užití sádrokartonu v interiéru urychluje výstavbu díky absenci vlhkých procesů. Navíc ve srovnání s cihlou získáte větší užitný prostor domácnosti. V době, kdy cenu metru čtverečního u nové výstavby překročila 100 tisíc korun, nejde o zanedbatelný zisk. Úsporu přinese i jejich nízká hmotnost a díky tomu se s nimi také pohodlně manipuluje. Neméně podstatná je rovněž technologie Activ´Air® od společnosti Rigips, která neutralizuje formaldehyd a výsledkem je čistý vzduch v interiéru. Activ’Air® působí ve třech krocích: pohlcuje aldehydy, následně je transformuje na neškodné látky a tyto látky se už zpětně nevylučují.

rekonstrukce obývacího pokoje - panelakovy byt - Lastovickovi

Univerzální volbu, která ve všech ohledech překoná i klasickou cihlu, představuje sádrokartonová deska Habito® H. Je skvělým výběrem jak pro profesionály, tak také pro kutily, kteří staví nebo rekonstruují svépomocí. Naprostou jedničkou mezi sádrokartonovými deskami je z mnoha důvodů, mezi něž patří krom jiného: perfektní zvukově izolační vlastnosti, vysoká pevnost i únosnost (hravě si poradí i s 34 kg na jeden vrut do dřeva průměru 5 mm), odolnost proti vzdušné vlhkosti (Habito® H zvládne až 90% vzdušnou vlhkost) i jednoduchost oprav v místech, kde bývaly vruty. Kutilům navíc pomůže právě její univerzálnost, díky které odpadá výběr mezi mnoha různými typy desek.

„Eliminace přenosu hluku a čistý vzduch v bytě pro nás byly hlavními prioritami. S nechtěným hlukem, který přichází od sousedů nebo z ulice, bojuje v bytovce asi každý. Proto jsme v pokojích použili Modrou akustickou sádrokartonovou desku, která má skvělé akustické parametry. Navíc obsahuje technologii Activ´ Air, která nám dopomůže k lepšímu a zdravějšímu vzduchu v obou pokojích,“ říká Jakub Laštovička a dodává: „Jak jsem si to navrhnul, tak to taky dopadlo. Vše splnilo mé představy.“

Jako perličku uvádí zážitek, který dokumentuje dobré akustické vlastnosti: „Museli jsme si dokonce pořídit „chůvičku“, abychom slyšeli malou, když začne v pokojíčku brečet.“