Jak na rekonstrukci kuchyně a bytového jádra?

Stará bytová jádra jsou dnes v již nevyhovujícím stavu. Se systémem suché výstavby Rigips zvládnete rekonstrukci bytového jádra sami, rychleji než zděnou cestou a s lepšími akustickými výsledky. Celé jádro lze nahradit jedinou sádrokartonovou příčkou, která na jedné straně nese skříňky kuchyňské linky a na straně druhé obklady ve sprchovém koutě.

Podkonstrukce a opláštění

Před realizací příčky je třeba dopředu znát rozměry a hmotnost budoucích závěsných skříněk. Dle těchto informací přizpůsobíme podkonstrukci a opláštění tak, aby měla příčka dostatečnou únosnost.

Podkonstrukci tvoří svislé tenkostěnné ocelové profily R-CW a vodorovné R-UW. Nejlepší volbou opláštění pro rekonstrukci bytového jádra je vysokopevnostní deska Habito® H, která je protipožární, akusticky účinná a má impregnované jádro proti vlhkosti. Do desky je možné kotvit břemena přímo, bez předvrtání, vrutem do dřeva.
Při požadavku na vyšší únosnost, zvolíme kovovou kotvu Molly.

V tabulce níže vidíme, jak tloušťka opláštění a rozteč profilů s ohledem na odstup těžiště ,,e‘‘ ovlivňuje maximální zatížení jednoho metru příčky.

Máme-li skříňky s hloubkou 400 mm, je odstup těžiště ,,e‘‘ 200 mm. V případě opláštění deskou 12,5 mm a roztečí svislých profilů R-CW 625 mm, je maximální dovolené zatížení jednoho metru 55 kg. Běžné skříňky mají hmotnost zhruba 20 kg, to znamená, že skříňky můžeme naplnit dalšími 25 kg. Pokud bychom potřebovali větší a těžší skříňky můžeme redukovat rozteč profilů R-CW až na 313 mm, čímž docílíme maximálního zatížení jednoho metru příčky až 118 kg.
Sádrokartonová deska Habito

Povrchová úprava

Sádrokartonové desky Habito® H se tmelí standardně jako jiné desky. Plochy, které budou viditelné a nebudou opatřeny obkladem, je možné tmelit bez broušení v kvalitě Q3 pomocí tmelu Rifino Top. Po této úpravě se před malbou nemusí penetrovat, ale rovnou přistoupit k malbě. Celoplošné stěrkování se pod obklady nedoporučuje.

Lepení obkladu je možné cementovými lepidly, například Weberfor flex na předem napenetrovaný povrch nátěrem Weber podklad A.

 

 

Rekonstrukce kuchyně se sádrokartonovými příčkami z desek Habito