Jak na rekonstrukci kuchyně a bytového jádra?

Stará bytová jádra jsou dnes v již nevyhovujícím stavu. Se systémem suché výstavby Rigips zvládnete rekonstrukci bytového jádra sami, rychleji než zděnou cestou a s lepšími akustickými výsledky. Celé jádro lze nahradit jedinou sádrokartonovou příčkou, která na jedné straně nese skříňky kuchyňské linky a na straně druhé obklady ve sprchovém koutě.

Podkonstrukce a opláštění

Před realizací příčky je třeba dopředu znát rozměry a hmotnost budoucích závěsných skříněk. Dle těchto informací přizpůsobíme podkonstrukci a opláštění tak, aby měla příčka dostatečnou únosnost.

Podkonstrukci tvoří svislé tenkostěnné ocelové profily R-CW a vodorovné R-UW. Nejlepší volbou opláštění pro rekonstrukci bytového jádra je vysokopevnostní deska Habito® H, která je protipožární, akusticky účinná a má impregnované jádro proti vlhkosti. Do desky je možné kotvit břemena přímo, bez předvrtání, vrutem do dřeva.
Při požadavku na vyšší únosnost, zvolíme kovovou kotvu Molly.

V tabulce níže vidíme, jak tloušťka opláštění a rozteč profilů s ohledem na odstup těžiště ,,e‘‘ ovlivňuje maximální zatížení jednoho metru příčky.

Máme-li skříňky s hloubkou 400 mm, je odstup těžiště ,,e‘‘ 200 mm. V případě opláštění deskou 12,5 mm a roztečí svislých profilů R-CW 625 mm, je maximální dovolené zatížení jednoho metru 55 kg. Běžné skříňky mají hmotnost zhruba 20 kg, to znamená, že skříňky můžeme naplnit dalšími 25 kg. Pokud bychom potřebovali větší a těžší skříňky můžeme redukovat rozteč profilů R-CW až na 313 mm, čímž docílíme maximálního zatížení jednoho metru příčky až 118 kg.
Sádrokartonová deska Habito

Povrchová úprava

Sádrokartonové desky Habito® H se tmelí standardně jako jiné desky. Plochy, které budou viditelné a nebudou opatřeny obkladem, je možné tmelit bez broušení v kvalitě Q3 pomocí tmelu Rifino Top. Po této úpravě se před malbou nemusí penetrovat, ale rovnou přistoupit k malbě. Celoplošné stěrkování se pod obklady nedoporučuje.

Lepení obkladu je možné cementovými lepidly, například Weberfor flex na předem napenetrovaný povrch nátěrem Weber podklad A.

Jestliže budete mít doplňující dotazy, obraťte se na náš tým Centra technické a obchodní podpory.

Ohodnoťte náš článek

Rekonstrukce kuchyně se sádrokartonovými příčkami z desek Habito