226 292 224 / Zaslat dotaz

technická podpora Po—Pá: 7:30—17:00

Opláštění střešního okna

Při opláštění střešního okna v podkroví je třeba dodržet následující zásady:

 • Svislý parapet (se zalomením)
 • Vodorovné nadpraží (se zalomením)

Důvodem zalomení je vytvoření prostoru pro tepelnou izolaci, čímž dojde k omezení tepelných mostů. Svislý parapet a vodorovné nadpraží podporuje proudění vzduchu okolo skel, a tím odvětrání případné zkondenzované vlhkosti. Umístěním topného tělesa pod oknem ještě více podpoříme proudění vzduchu okolo skel. Svislý parapet a vodorovné nadpraží nám navíc umožňují optimální osvětlení interiéru. Opláštění střešního okna se provádí až po jeho osazení. Montáž okna do konstrukce střechy je třeba provést dle pokynů výrobce střešního okna. K napojení sádrokartonové desky na rám okna výrobci střešních oken obvykle připravují drážku v rámu okna. Přečtěte si článek Jak vybrat správnou sádrokartonovou desku.

Přečtěte si také návod, jak na opláštění šikmých a vodorovných ploch v podkroví a jak na opláštění v místě styku šikmin.

TIP:
K ochraně hran opláštění okolo střešního okna používáme ochrannou pásku na rohy a kouty Habito Flex, která je aplikována do sádrového tmelu Rifino Top. Spáry v oblasti zalomeného nadpraží a parapetu je nutné předem vyplnit sádrovým tmelem. Pro více informací si přečtěte článek o ochraně rohů a koutů nebo se podívejte na videonávod Jak na rohy a kouty s páskou Habito Flex.

Co všechno potřebujeme k opláštění střešního okna

Materiál na opláštění okna:

Sádrokartonové desky Rigips, ideálně Akustická protipožární MA (DF) 12,5 Activ´Air
Kovové tenkostěnné R-CD profily a R-UD profily
tepelná izolace např. Isover UNIROL PROFI nebo Isover ORSIK
parozábrana Isover VARIO® KM DUPLEX UV
lepící páska k lepení detailů styku parobrzdy a dřevěné konstrukce Isover Vario® MultiTape SL
lepící páska pro vzduchotěsné přelepení přesahů parobrzdy Isover VARIO® KB 1
spárovací tmel Rifino Top

Příslušenství:

krokvové závěsy (zaoblené)
vruty do svislých závěsů typu FN
šrouby do plechy LB
aku-vrtací šroubovák
pravítko
úhelník
vodováha
řezací nůž
špachtle
páska Habito Flex

Nejste si jisti, kolik materiálu budete potřebovat a kde ho nakoupit?
Spočítejte si materiál pro stavbu podkroví v naší kalkulačce.

 

Krok 1: Příprava

 1. Vyměříme osovou vzdálenost mezi R-CD profily. Rozteč R-CD profilů je max. 500 mm, poloha jednotlivých závěsů není závislá na poloze okna. Krokvové závěsy (zaoblené) připevníme kolmo ke krokvím zboku dvěma vruty do svislých závěsů typu FN 4,8 x 35 mm a osadíme vrchní a spodní R-CD profily (průběžné profily nad a pod úrovní ostění okna).

Krok 2: Osazení profily

 1. Z předem naměřeného R-UD profilu pomocí prostřihu vytvoříme při spodní a vrchní hraně ohnutí do tvaru L. Takto připravenou „výměnu“ nasuneme mezi spodní a vrchní R-CD profil.
 2. Zbývající mezilehlé R-CD profily zkrátíme na požadovanou délku a osadíme je. „Výměnu“ z R-UD profilu nasuneme na zkrácené profily R-CD a zajistíme ji jedním šroubem do plechu LB (spoj R-CD/R-UD) k průběžným R-CD profilům.
 3. Po rozměření budoucího nadpraží okna připevníme k R-UD profilům další pomocné R-UD profily dvěma šrouby do plechu typu LB. Následně osadíme R-CD profil, který zajistíme dvěma šrouby do plechu typu LB.

Krok 5: Vložení izolace

 1. Tepelnou izolací řádně vyplníme všechny dutiny kolem celého obvodu střešního okna.

Krok 6: Parozábrana

 1. Parozábranu (např. Isover VARIO® KM DUPLEX UV) v oblasti střešního okna nejprve napneme na celou plochu a následně v místě střešního okna prořízneme ve tvaru písmene „H“.
 2. Pro napojení parozábrany na rám okna nalepíme do drážky v rámu oboustranně lepicí pásku (např. Isover Vario® MultiTape SL).
 3. Parozábrana musí být spojitá. Spojení jednotlivých dílů parozábrany v oblasti okna zajistíme k tomu určenými systémovými páskami výrobců parozábran (např. Isover VARIO® KB 1).

Krok 7: Boční ostění

 1. Sádrokartonovou desku připravenou pro boční ostění vložíme do drážky v rámu okna. Do drážky ji vsazujeme nasucho a dočasně připevníme vruty TN 25 mm. Rozměříme budoucí zalomené nadpraží a parapet střešního okna pomocí úhelníku (dle drážky v rámu střešního okna) a vodováhy (vyrovnáme se spodní hranou R-CD profilu).
 2. Po rozměření nadpraží a parapetu střešního okna ostění demontujeme a připevníme pomocné R-UD profily pro osazení R-CD profilů. R-UD profily kotvíme z rubové strany sádrokartonové desky dvěma vruty TN 25 mm.. Poté desky bočního ostění i s připevněnými R-UD profily vložíme do drážky v rámu okna. Desku do drážky vsazujeme nasucho a připevníme do bočního R-UD profilu vruty TN 25 mm. Následně osadíme R-CD profily.

Krok 8: Opláštění šikmých ploch a dokončení

 1. Po montáži sádrokartonových bočních ostění je okno připraveno k opláštění střešní šikminy.
 2. Provedeme opláštění šikmých ploch v okolí střešního okna. Spáry sádrokartonových desek musí být umístěny min. 150 mm od rohů okna.
 3. Pro zalomené nadpraží a parapet je nutné mít předem desky rozměřené. Šířka zalomení je max. 70 mm a provede se naříznutím sádrokartonové desky z lícového kartonu. Připravené desky vložíme do drážky v rámu okna. Desku do drážky vsazujeme nasucho a připevníme do R-CD profilů vruty TN 25 mm (lom desky bude zatmelen sádrovým tmelem Rifino Top).

Videonávod

Mohlo by vás zajímat:

Související články

Jak na rychle tuhnoucí vyrovnávací podsyp pro suché podlahy

Jak na rychle tuhnoucí vyrovnávací podsyp pro suché podlahy

Správně vyrovnaný podklad je alfou a omegou kvalitní podlahové konstrukce. Abychom omezili mokré…

Více
Jak instalovat provětrávanou fasádu Glasroc X?

Jak instalovat provětrávanou fasádu Glasroc X?

Systém provětrávané fasády Glasroc X v sobě kombinuje nejmodernější materiály skupiny Saint-Gobain:…

Více
Jak na aplikaci Skelné Habito® pásky a tmelení pomocí válečku

Jak na aplikaci Skelné Habito® pásky a tmelení pomocí válečku

Vysokopevnostní Skelná páska Habito® je dvouvrstvá páska s výraznými mechanickými vlastnostmi a…

Více

Zeptejte se nás

Jsme tu pro vás, rádi vám pomůžeme či poradíme.

Využijte zákaznickou linku
226 292 224
Zašlete nám dotaz

Najít řemeslníka nebo realizační firmu

Vyberte si z certifikovaných realizátorů.

Nejbližší prodejní místo RIGIPS

Vybrali jste nebo potřebujete poradit? U nejbližšího prodejce RIGIPS vás rádi uvidí.