226 292 224 / Zaslat dotaz

technická podpora Po—Pá: 7:30—17:00

Montáž sádrokartonové příčky s posuvnými dveřmi

Zatímco klasická otáčivá dveřní křídla zabírají prostor, který nemůžeme nikterak využít, posuvné dveře, jež zmizí v sádrokartonové příčce díky zabudovanému stavebnímu pouzdru, představují potřebný bezbariérový předěl, aniž by vytvářely jakoukoli „mrtvou“ zónu.

Moderní systém posuvných dveří do sádrokartonové příčky nabízí vysoce účelné a velmi elegantní řešení pro členění prostoru. Do tohoto systému lze osadit jakýkoli typ dveří od standardních, masivních až po celoskleněné. Musíme však myslet na to, že takové řešení omezuje schopnost posuvných dveří izolovat hluk, proto se posuvné dveře hodí spíše pro oddělení podružných prostor v bytě (šaten, komor), kde tato vlastnost nesnižuje komfort bydlení.

Projděte si i kompletní návod, jak na montáž sádrokartonové příčky, a vyvarujte se tak nejčastějším chybám při montáži příček.

Výhody posuvných dveří:

 • přináší elegantní řešení pro moderní bydlení
 • šetří plochu nutnou pro otevírání klasických dveří = úspora prostoru
 • představují bezbariérové řešení každého bydlení
 • jejich instalace a zabudování do sádrokartonové příčky je velmi snadné

Co všechno potřebujeme k montáži

Materiál na sádrokartonovou příčku s posuvnými dveřmi:

sádrokartonové desky Rigips – Jak vybrat tu správnou sádrokartonovou desku?
tmel Rifino Top
kovové tenkostěnné profily R-CW a R-UW profily
dveřní pouzdro
obložková zárubeň
dveřní křídlo

Nejste si jisti, kolik materiálu budete potřebovat a kde ho nakoupit?
Spočítejte si materiál pro stavbu příčky v naší kalkulačce.

 

Krok 1: Příprava

 1. Na podlaze si vyměříme polohu budoucí příčky. Při rozměřování otvoru pro zárubeň vč. pouzdra postupujeme podle instrukcí výrobce či dodavatele dveřního pouzdra. Podle tloušťky dveřního pouzdra volíme i R-CW profily, tedy i celkovou tloušťku příčky.

Krok 2: Montáž konstrukce a dveřního pouzdra

 1. Montáž profilů nosné konstrukce příčky provádíme shodně jako je popsáno v postupu montáže sádrokartonové příčky.  Profily R-CW, které hraničí s pouzdrem a otvorem, spojíme s profily R-UW pomocí šroubů do plechu LB (2 ks/1 spoj, tj.16 ks/1 dveře).
 2. Dle pokynů výrobce či dodavatele dveřního pouzdra ho zkompletujeme a osadíme do připravené konstrukce příčky.
 3. Na straně pouzdra připevníme sestavu pomocí dvojic šroubů (šroub do plechu LB) v místě každé montážní příchytky pouzdra. Na opačné straně otvoru přišroubujeme profil R-CW k prknu ostění otvoru šrouby TN dl. 25 mm. Rozmístění šroubů je obdobné jako u protější strany.
 4. Do nadpraží sestavy osadíme překlad z profilu R-UW obdobně jako při montáži standardní dveřní zárubně.
 5. Překlad z R-UW profilu spojíme s R-CW profilem pomocí šroubů do plechu LB.
 6. Profily R-CW, které hraničí s pouzdrem a otvorem, vyztužíme po ukotvení sestavy pouzdra na obou stranách vložením přídavného profilu R-UW. Svislý profil R-CW a výztužný profil R-UW není třeba vzájemně fixovat.
 7. Pro následnou montáž opláštění vložíme do nadpraží sestavy pouzdra a otvoru zkrácené svislé profily R-CW. Jejich vzdálenost odpovídá max. poloviční šířce desky, přičemž krajní profil R-CW v nadpraží otvoru je odsazen min. 150 mm od hrany otvoru. Profil R-CW nad pouzdrem musí navazovat na „trapézu“ pouzdra s ohledem na možnost stykování sádrokartonových desek opláštění.
 8. Konstrukce včetně montáže dveřního pouzdra je kompletní, zbývá jen opláštit a zatmelit příčku, namontovat dveřní křídlo a zárubeň.

Krok 2: Opláštění sádrokartonovými deskami

 1. Opláštění první strany příčky v oblasti sestavy pouzdra a dveřního otvoru je nutno provést tak, aby svislá spára mezi deskami opláštění v nadpraží otvoru byla vystřídána alespoň o 150 mm s ostěním otvoru.
 2. Rozměry desky je třeba uzpůsobit tak, aby šla nasadit do „žlábků“ pouzdra čelně (tj. bez nasunutí z boku či shora). Po obvodu tak vznikne abnormální spára, kterou později zatmelíme. Desky opláštění šroubujeme do svislých profilů R-CW, do zkrácených profilů R-CW v nadpraží a do „výměny“ z profilu R-UW v nadpraží. Dodržujeme pravidla pro připevňování sádrokartonových desek. Sádrokartonové desky v žádném případě nepřipevňujeme šrouby k profilům R-UW na podlaze a na stropu.
 3. Sádrokartonová deska ohraničující otvor zárubně z druhé strany tvoří rovněž „hokejku“. Protože ji lze zasunout z boku, není tedy třeba vytvářet abnormální spáru u podhledu.
 4. Tmelení spár sádrokartonových desek a hlav šroubů provádíme až po opláštění z obou stran příčky. Abnormální spáru vyztužíme vložením skelné výztužné pásky do tmelu „natupo“ – tzn. hranou pásky umístěnou okrajem těsně do koutové spáry.

Krok 3: Osazení dveřního křídla

 1. Po zatmelení příčky odmontujeme montážní rozpěrky a kryt zakrývající dutinu dveřního pouzdra.
 2. Do horní vodicí kolejnice osadíme „doraz“ a „pojezdové vozíčky“, které jsou součástí dodávky dveřního pouzdra. Do nich speciálním kováním pro posuvné dveře zavěsíme dveřní křídlo, které jsme si předem zkompletovali. Ve vozíčkách je nutno provést před konečným dotažením závěsných šroubů patřičnou rektifikaci křídla.
 3. Do podlahy namontujeme v úrovni ostění pouzdra vodicí trn pro stabilizaci vedení dveřního křídla.

Krok 4: Dokončení

 1. Po osazení dveřního křídla přichází na řadu kompletace a následná montáž obložkové zárubně. V případě sádrokartonové příčky lze samostatné ostění připevnit přišroubováním pomocí speciálních kotevních úhelníků (obvykle bývají součástí dodávky dveřního pouzdra). Následně z obou stran do drážek naneseme disperzní lepidlo a nasadíme ostění předem zkompletovaného rámu obložky.
 2. Příčka se zasouvacími dveřmi je v tomto okamžiku připravena k vymalování.

Poznámka:

Podrobné pokyny k montáži samotných dveří a zárubně najdete obvykle rovněž v balení dveřního pouzdra, resp. v balení obložkové zárubně a dveřního křídla. Na rozdíl od standardní příčky není třeba u příčky s posuvnými dveřmi vkládat minerální izolaci, neboť díky dveřnímu pouzdru není využita její zvukově-izolační účinnost.

Nejbližší prodejní místo RIGIPS

Vybrali jste nebo potřebujete poradit? U nejbližšího prodejce RIGIPS vás rádi uvidí.

Najít řemeslníka nebo realizační firmu

Vyberte si z certifikovaných realizátorů.

Zeptejte se nás

Jsme tu pro vás, rádi vám pomůžeme či poradíme.

Zašlete nám dotaz
nebo využijte zákaznickou linku
226 292 224

Související články

Jak na montáž akustické předstěny a tím docílit skvělého odhlučnění stěny i celého bytu?

Jak na montáž akustické předstěny a tím docílit skvělého odhlučnění stěny i celého bytu?

Hluk od sousedů nebo z vedlejší místnosti vás již trápit nemusí. Se zvukovou izolací vám pomůže…

Jak na montáže kazetových podhledů pro hranu A a E

Jak na montáže kazetových podhledů pro hranu A a E

Kazetové podhledy Rigips uspokojí nejvyšší nároky na estetiku, akustiku, mechanickou odolnost a…

Jak na tmelení sádrokartonu bez broušení

Jak na tmelení sádrokartonu bez broušení

Jsou-li na tmelený povrch kladeny zvýšené nároky, jsou nutná dodatečná opatření překračující…