226 292 224 / Zaslat dotaz

technická podpora Po—Pá: 7:30—17:00

Montáž sádrokartonové příčky s posuvnými dveřmi

Zatímco klasická otáčivá dveřní křídla zabírají prostor, který nemůžeme nikterak využít, posuvné dveře, jež zmizí v sádrokartonové příčce díky zabudovanému stavebnímu pouzdru, představují potřebný bezbariérový předěl, aniž by vytvářely jakoukoli „mrtvou“ zónu.

Moderní systém posuvných dveří do sádrokartonové příčky nabízí vysoce účelné a velmi elegantní řešení pro členění prostoru. Do tohoto systému lze osadit jakýkoli typ dveří od standardních, masivních až po celoskleněné. Musíme však myslet na to, že takové řešení omezuje schopnost posuvných dveří izolovat hluk, proto se posuvné dveře hodí spíše pro oddělení podružných prostor v bytě (šaten, komor), kde tato vlastnost nesnižuje komfort bydlení.

Projděte si i kompletní návod, jak na montáž sádrokartonové příčky, a vyvarujte se tak nejčastějším chybám při montáži příček.

Výhody posuvných dveří:

 • přináší elegantní řešení pro moderní bydlení
 • šetří plochu nutnou pro otevírání klasických dveří = úspora prostoru
 • představují bezbariérové řešení každého bydlení
 • jejich instalace a zabudování do sádrokartonové příčky je velmi snadné

Co všechno potřebujeme k montáži

Materiál na sádrokartonovou příčku s posuvnými dveřmi:

sádrokartonové desky Rigips – Jak vybrat tu správnou sádrokartonovou desku?
tmel Rifino Top
kovové tenkostěnné profily R-CW a R-UW profily
dveřní pouzdro
obložková zárubeň
dveřní křídlo

Nejste si jisti, kolik materiálu budete potřebovat a kde ho nakoupit?
Spočítejte si materiál pro stavbu příčky v naší kalkulačce.

 

Krok 1: Příprava

 1. Na podlaze si vyměříme polohu budoucí příčky. Při rozměřování otvoru pro zárubeň vč. pouzdra postupujeme podle instrukcí výrobce či dodavatele dveřního pouzdra. Podle tloušťky dveřního pouzdra volíme i R-CW profily, tedy i celkovou tloušťku příčky.

Krok 2: Montáž konstrukce a dveřního pouzdra

 1. Montáž profilů nosné konstrukce příčky provádíme shodně jako je popsáno v postupu montáže sádrokartonové příčky.  Profily R-CW, které hraničí s pouzdrem a otvorem, spojíme s profily R-UW pomocí šroubů do plechu LB (2 ks/1 spoj, tj.16 ks/1 dveře).
 2. Dle pokynů výrobce či dodavatele dveřního pouzdra ho zkompletujeme a osadíme do připravené konstrukce příčky.
 3. Na straně pouzdra připevníme sestavu pomocí dvojic šroubů (šroub do plechu LB) v místě každé montážní příchytky pouzdra. Na opačné straně otvoru přišroubujeme profil R-CW k prknu ostění otvoru šrouby TN dl. 25 mm. Rozmístění šroubů je obdobné jako u protější strany.
 4. Do nadpraží sestavy osadíme překlad z profilu R-UW obdobně jako při montáži standardní dveřní zárubně.
 5. Překlad z R-UW profilu spojíme s R-CW profilem pomocí šroubů do plechu LB.
 6. Profily R-CW, které hraničí s pouzdrem a otvorem, vyztužíme po ukotvení sestavy pouzdra na obou stranách vložením přídavného profilu R-UW. Svislý profil R-CW a výztužný profil R-UW není třeba vzájemně fixovat.
 7. Pro následnou montáž opláštění vložíme do nadpraží sestavy pouzdra a otvoru zkrácené svislé profily R-CW. Jejich vzdálenost odpovídá max. poloviční šířce desky, přičemž krajní profil R-CW v nadpraží otvoru je odsazen min. 150 mm od hrany otvoru. Profil R-CW nad pouzdrem musí navazovat na „trapézu“ pouzdra s ohledem na možnost stykování sádrokartonových desek opláštění.
 8. Konstrukce včetně montáže dveřního pouzdra je kompletní, zbývá jen opláštit a zatmelit příčku, namontovat dveřní křídlo a zárubeň.

Krok 3: Opláštění sádrokartonovými deskami

 1. Opláštění první strany příčky v oblasti sestavy pouzdra a dveřního otvoru je nutno provést tak, aby svislá spára mezi deskami opláštění v nadpraží otvoru byla vystřídána alespoň o 150 mm s ostěním otvoru.
 2. Po opláštění první strany uložíme případná instalační vedení – k vedení elektroinstalací slouží otvory v R-CW profilech. Opláštění příčky dokončíme připevněním desek z druhé strany. U opláštění z desek šíře 1250 mm, začínáme deskou poloviční šířky 625 mm, takže proti spáře první strany leží na opačné straně příčky plná plocha desky.
 3. Sádrokartonová deska ohraničující otvor zárubně z druhé strany tvoří rovněž „hokejku“. Protože ji lze zasunout z boku, není tedy třeba vytvářet abnormální spáru u podhledu.
 4. Tmelení spár sádrokartonových desek a hlav šroubů provádíme až po opláštění z obou stran příčky. Abnormální spáru vyztužíme vložením skelné výztužné pásky do tmelu „natupo“ – tzn. hranou pásky umístěnou okrajem těsně do koutové spáry.

Poznámka:

Podrobné pokyny k montáži samotných dveří a zárubně najdete obvykle rovněž v balení dveřního pouzdra, resp. v balení obložkové zárubně a dveřního křídla. Na rozdíl od standardní příčky není třeba u příčky s posuvnými dveřmi vkládat minerální izolaci, neboť díky dveřnímu pouzdru není využita její zvukově-izolační účinnost.

Související články

Jak na rychle tuhnoucí vyrovnávací podsyp pro suché podlahy

Jak na rychle tuhnoucí vyrovnávací podsyp pro suché podlahy

Správně vyrovnaný podklad je alfou a omegou kvalitní podlahové konstrukce. Abychom omezili mokré…

Více
Jak instalovat provětrávanou fasádu Glasroc X?

Jak instalovat provětrávanou fasádu Glasroc X?

Systém provětrávané fasády Glasroc X v sobě kombinuje nejmodernější materiály skupiny Saint-Gobain:…

Více
Jak na aplikaci Skelné Habito® pásky a tmelení pomocí válečku

Jak na aplikaci Skelné Habito® pásky a tmelení pomocí válečku

Vysokopevnostní Skelná páska Habito® je dvouvrstvá páska s výraznými mechanickými vlastnostmi a…

Více

Zeptejte se nás

Jsme tu pro vás, rádi vám pomůžeme či poradíme.

Využijte zákaznickou linku
226 292 224
Zašlete nám dotaz

Najít řemeslníka nebo realizační firmu

Vyberte si z certifikovaných realizátorů.

Nejbližší prodejní místo RIGIPS

Vybrali jste nebo potřebujete poradit? U nejbližšího prodejce RIGIPS vás rádi uvidí.