Jak se liší jednotlivé typy předstěn a kdy jaký typ zvolit?

Předstěny nám můžou sloužit k vylepšení estetiky původní stěny. Pokud však zvolíme vhodné sádrokartonové desky, např. Modrou akustickou desku, přispívají i svými akustickými vlastnostmi. Ideální je ještě kombinace s minerální izolací. Předstěna tak může být i snadnou cestou k akustickému komfortu i ve starém domě či bytě. Modrá akustická deska navíc obsahuje technologii Activ’Air®, která účinně pohlcuje formaldehyd a přispívá ke zkvalitnění ovzduší u vás doma.

Vybírat můžete z těchto základních typů konstrukcí předstěn:

Obklad stěn sádrokartonem (tzv. suchá omítka)
Předsazená sádrokartonová stěna spřažená
Předsazená sádrokartonová stěna volně stojící

Spočítejte si množství materiálu pro stavbu předstěny v naší kalkulačce.

 

Obklad stěny – tzv. suchá omítka

Obklad stěn sádrokartonem, tzv. suchá omítka

  • estetické vylepšení stěn
  • jednoduchá aplikace
  • pouze na podklad, který je pevný a stabilní

Jedná se o obklad sádrokartonovými deskami Rigips, které jsou ke stěně lepené maltou Rifix. Je to jednoduché řešení pro nevzhledné a staré zdi. Původní zeď však musí být stabilní a bez „živých“ prasklin. Před samotným obkladem doporučujeme podklad vhodně ošetřit a připravit.

Sádrokartonem pak jednoduše vytvoříme hladký a estetický povrch. Technologie lepení sádrokartonových desek se však používá pouze pro svislé konstrukce a lze ji provádět dvěma způsoby. Druhou alternativou je nanášení malty přímo na podklad – původní zeď.

Projděte si krok za krokem postup jak na obklad stěn sádrokartonem.

Předsazené stěny spřažené

Sádrokartonová předstěna spřažená

  • vhodné i na nerovné zdivo či poškozenou omítku
  • původní stěna musí být vhodná ke kotvení konstrukce

Spřažené předstěny využijete všude tam, kde se vyskytuje nerovné zdivo, poškozená omítka nebo hrázděná konstrukce a kde není možné provést obklady stěny (suchou omítku), můžeme upevnit sádrokartonové desky Rigips 12,5 mm na konstrukci z kovových profilů R-CD a vytvořit tak předstěnu.

Máme pro vás montážní návod jak na předsazenou stěnu spřaženou svépomocí.

Volně stojící předsazené stěny

Sádrokartonová předstěna volně stojící

  • samostatná konstrukce
  • pro stěny, do kterých nemůžeme kotvit
  • do meziprostoru se hodí izolace, která zvýší neprůzvučnost i tepelně izoluje
  • snadné umístění instalačních vedení do meziprostoru

Volně stojící předsazené stěny se uplatní všude tam, kde není možno do původní stěny kotvit, popř. je nutno umístit instalační vedení do vzniklého meziprostoru.

Pro zlepšení tepelně nebo zvukově izolačních vlastností se vloží do meziprostoru izolační materiál. Jako nosnou konstrukci lze použít svislé profily R-CW stejně jako u konstrukcí příček. Při tepelně izolačním obložení vnější stěny je třeba zabudovat parozábranu, aby se zabránilo kondenzaci vodních par uvnitř konstrukce.

Montáž probíhá podobně jako u sádrokartonových příček, přečtěte si návod jak na volně stojící předstěny.

Chcete vědět, kolik by vás rekonstrukce se sádrokartonem stála? Podívejte se na obvyklé ceny sádrokartonu i montáže nebo rovnou poptejte ověřenou realizační firmu na portále NejŘemeslníci.cz.

Ke stažení