Vyhrajte materiál za 300 000 Kč!
👉🏻 Přihlaste se do Rekonstrukční výzvy.

Velkolepé podkroví rodinného domu vykouzlili ze sádrokartonu

Plánujete rekonstrukci staré půdy a nevíte, kde začít? Inspirujte se zdařilou rekonstrukcí podkroví rodinného domu v Ondřejově nedaleko Prahy, kde se rozhodli jako materiál využít sádrokarton, a to nejenom pro příčky a předstěny, ale také na podlahu.

Pokud jste se rozhodli pro rekonstrukci celého domu, bytu nebo třeba jenom jednoho pokoje, může být pro vás velmi vítaným pomocníkem sádrokarton. Ten se stává právě při rekonstrukcích stále oblíbenějším materiálem – jeho výhody jsou přitom nesporné. Sádrokarton se totiž aplikuje metodou suchého procesu, což znamená, že můžete rekonstruovat nehledě na roční období, a tak se úplně vyhnete například činnostem, jako jsou čekání na vyzrávání a schnutí hrubé stavby, jádrové omítky i štuku. Díky tomu každou rekonstrukci zkrátíte zhruba o polovinu a můžete ji začít už teď. Právě zimní období je totiž ideálním pro suchou výstavbu a rekonstrukci interiéru.

Navíc, práci se sádrokartonem při troše zručnosti zvládnete svépomocí. Své o tom ví rodina pana Jahelky z Ondřejova, která se rozhodla dát nový kabát staré půdě právě pomocí sádrokartonu. „Jedním z nezanedbatelných rozhodovacích faktorů pro rekonstrukci byla i relativní jednoduchost celého systému sádrokartonové výstavby, kterou běžně zručný člověk zvládne sám, tak jako v našem případě. Hodně mi dal kurz Školy suché výstavby, který jsem před rekonstrukcí absolvoval. Na kurzu vás naučí základy práce se sádrokartonem,“ říká Petr Jahelka.

Projděte si kompletní nabídku kurzů práce se sádrokartonem pro kutily i profíky. A pokud si i tak na rekonstrukci sádrokartonem svépomocí netroufáte, svěřte ji do rukou ověřené realizační firmy na portále NejŘemeslníci.cz.

Pokládka suché podlahy i v zimě

Takzvané mokré podlahy nesmějí zmrznout, nicméně suché podlaze se v zimě nic nestane. Nejen kvůli tomu se pro její pokládku rozhodla i rodina pana Jahelky: „Pro rekonstrukci půdy svého domu v Ondřejově jsem se po konzultaci s odborníky rozhodl pro aplikaci suché podlahy Rigips především kvůli její rychlosti, a samozřejmě též kvůli nízké váze celého systému, tedy vyrovnávacího podsypu a desky, a tím minimálního zatížení původního trámového stropu nad přízemím.“ říká Petr Jahelka. Základním prvkem suchých podlah Rigips jsou sádrovláknité desky Rigidur či sádrokartonové konstrukční desky Rigistabil. „Jsou lehké a mohu potvrdit, že skutečně mají deklarované dobré akustické vlastnosti, dupání tlumí na výbornou,“ doplňuje Petr Jahelka. Podívejte se, jak správně řešit akustiku v podkroví.

Výborně se suché podlahy díky svým vlastnostem uplatňují například i v dřevostavbách, jak vysvětluje Robert Hošek, garant technické podpory Rigips, „Jsou přitom kompatibilní s podlahovým vytápěním a při dodržení montážního postupu na ně můžeme položit téměř jakýkoliv druh finální podlahy“. Suchá podlaha pak lze použít dokonce v prostorech s vlhkostí až do 90 %, a to například i v koupelnách a na sociálních zařízeních. V místech, kde přijdou desky do přímého styku s ostřikující vodou, pak výrobci doporučují použít ještě tekutou hydroizolaci.

Přečtěte si také, co všechno jste možná nevěděli o suchých podlahách.

Podkroví s požární odolností

S funkčními, lehkými a odolnými sádrokartonovými deskami můžete dosáhnout tvarů, kterých byste například s cihlami docílili jen velmi obtížně. Rekonstrukce v Ondřejově tak pro svislé příčky a předstěny využila vysokopevnostní sádrokarton Habito, na který lze připevnit dodatečná zatížení. Ať už jde o obraz, polici, televizor nebo kuchyňskou skříňku, deska Habito udrží vše, a to za předpokladu správně zvoleného kotvení. Přečtěte si více o sádrokartonové desce nové generace, Habito a jejich výhodách.

„Při plánování rekonstrukce jsem pak hodně přemýšlel také o odolnosti materiálů proti požáru. Myslel jsem si, že sádrokartonová deska shoří velmi lehce a rychle, ale z tohoto omylu jsem byl hned vyveden a mile překvapen,“ říká Petr Jahelka. Za této situace tkví kouzlo v celé konstrukci stěny, když zvolíte správný izolant i sádrokarton, odolá váš domov ohni déle. Speciálně upravené konstrukce pak dokážou vzdorovat ohni více než 90 minut. A co pak možná málokdo ví, sádra v sádrokartonových deskách váže množství krystalické vody, díky níž dokážou desky odolávat požáru o něco déle než jiné stavební materiály. Přečtěte si, podle čeho se udává požární odolnost sádrokartonových konstrukcí a co vše si pod tímto pojmem představit.

Díky systémovému řešení se vyhnete zbytečným problémům

Základem úspěšné rekonstrukce podkroví v Ondřejově bylo především použití stejných materiálů, které k sobě pasují. Je velmi důležité nesnažit se spojovat různorodé materiály, ale přistoupit k výstavbě podkroví systémově. „To znamená, že k sádrokartonovým šikmým deskám jsme pak přidali stejné řešení i pro svislé nenosné příčky, zkrátka jsme v podkroví nekombinovali různé druhy sádrokartonů, nebo dokonce izolace,“ vysvětluje Robert Hošek z Rigipsu. Jedině takto předejdeme nejčastějšímu nešvaru v podkroví, tedy praskání spár a vzniku mikrotrhlin. V Ondřejově navíc ještě aplikovali na všechny rohy i kouty speciální pásku Habito® Flex, díky které budou rohy i kouty sádrokartonových konstrukcí pevné, odolají silným nárazům, a navíc je lze vytvořit v rekordně krátkém čase. Za předpokladu správné technologie montáže, řešení detailů a návazností je důsledné uplatnění sádrokartonových konstrukcí řešením, kterým se podkroví domu v Ondřejově spolehlivě vyhne budoucím nešvarům a bude dlouhá léta sloužit ke spokojenosti majitelů.