Jak na tmelení sádrokartonu?

Úprava spár – nejčastěji tmelením– je závěrečný pracovní úkon v technologii montáže konstrukcí suché výstavby Rigips, který významně ovlivňuje jak stavebně fyzikální (statické, akustické, požární), tak i estetické (kvalita a rovinnost povrchu) vlastnosti hotového díla.

Příprava sádrokartonových konstrukcí

Plochy určené ke tmelení musí být suché, pevné, zbavené prachu, mastnoty a nečistot. Před tmelením finální vrstvy opláštění příček musí být konstrukce opláštěné z obou stran. Přečtěte si více o přípravě konstrukcí před tmelením.

Příprava sádrového tmelu

Do čisté nádoby s čistou vodou se postupně (pomalu) sype sádrový tmel, dokud nevzniknou ostrůvky. Pomalé sypání zabrání případné tvorbě hrudek. Po nasypání se směs nechá 2–3 minuty stát, poté se ručně, popř. elektrickou metlou pomalu rozmíchá (při použití elektrické metly se čas tuhnutí tmelu může zkrátit). V případě potřeby lze směs zředit přidáním vody a řádným rozmícháním. Nikdy se však nedosypává dodatečně prášek, tzn. směs není možné dodatečně zahušťovat!

Pro tmelení spár sádrokartonových konstrukcí se použije některý z řady sádrových nebo pastových spárovacích tmelů Rigips. K vyztužení tmelených spár se používají výztužné pásky. Samolepicí výztužná páska se nalepí na suchou desku a přetmelí se. Skelnou (popř. papírovou) výztužnou pásku je třeba vložit do tenké vrstvy čerstvého tmelu. Po zaschnutí první vrstvy tmelu se spáry přestěrkují, hranou hladítka se tmel roztáhne do šířky a uhladí do ztracena.

celoplosne-tmeleni-pomoci-hladke-spachtle-pro-celoplosne-tmeleni

Po zaschnutí tmelu se provede přebroušení tmeleného povrchu (doporučeno provádět pomocí speciální smirkové mřížky). Konečnou úpravu povrchu je možno provést práškovým tmelem Rifino Top nebo pastovým (finišovacím) tmelem ProMix Finish (popř. ProMix Mega). Při zvláštních nárocích na kvalitu povrchu se povrch celoplošně přetmelí tmelem Rifino Top (tzv. tmelení bez broušení v kvalitě Q3), nebo pro kvalitu Q4 sádrovou stěrkou Rimano Glet XL či pastovým tmelem ProMix Finish (popř. ProMix Mega) v max. tloušťce 3 mm.

Pro více informací o tématu si stáhněte brožuru Tmelení sádrokartonových konstrukcí, kde najdete všechny tmely Rigips, jejich použití a postupy tmelení sádrokartonu.

Video: Rigips Praxe z dílny: TMELENÍ SÁDROKARTONU

Tmelení příčné spáry sádrokartonové desky s kolmou hranou

Schéma tmelení spár sdk desky s kolmou hranou

Tmelení příčné spáry sádrokartonové desky se zkosenou hranou

Schéma tmelení spár sdk desky se zkosenou hranou

Tmelení podélné hrany PRO u sádrokartonové desky

Schéma tmelení podélné hrany pro sdk desky

Pokud se chcete dozvědět více informací o jednotlivých tmelení, navštivte naši stránku “Tmelení spár a sádrokartonových desek“.

Tmelení koutů a rohů

Pro tmelení vnitřních koutů se používají následující varianty:

  • Montáž „nasucho“
  • Zatmelený styk s páskou natupo
  • Zatmelený styk s páskou Habito® Flex

Pro tmelení vnějších rohů se používají následující varianty:

Jaké jsou mezi jednotlivými postupy rozdíly? Navštivte náš článek “Tmelení koutů a rohů“, kde se dozvíte více.

Spáry sádrovláknitých konstrukcí

Pro konstrukce Rigidur existují tři způsoby úpravy spár:

  • Těsný sraz
  • Tmelená spára
  • Lepená spára

Více se dozvíte ve článku Spáry sádrovláknitých konstrukcí Rigidur.

Směrnice pro kvalitu povrchu

Pro kvalitu dokončeného povrchu sádrokartonových i sádrovláknitých konstrukcí Rigips jsou zavedeny čtyři stupně kvality:
Q1 – základní tmelení pro povrchy, na které nejsou kladeny žádné optické (dekorativní) nároky.
Q2 – standardní tmelení pro obvyklé nároky na povrchy.
Q3 – speciální tmelení pro zvýšené nároky na kvalitu povrchu.
Q4 – celoplošné tmelení pro nejvyšší nároky na kvalitu dokončených povrchů.

Veškeré informace, kdy jaký stupeň kvality použít a na co vždy myslet, najdete v článku O stupních povrchové kvality.

Máte nějaké otázky?

Pokud si s tmelením nevíte rady, kdykoliv se můžete obrátit na Centrum technické a obchodní podpory. Stačí napsat nebo zavolat a tým odborníků vám poradí se skladbou konstrukce, případně vám zdarma připraví kalkulaci materiálu

Jak začít? Spočítejte si spotřebu materiálu

Příčku

Předstěnu

Podlahy

Podhledy

Podkroví

Omítky